Pieczone udka kaczki podawane z karmelizowaną pigwą
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(6 głosów)
Październik to miesiąc pigwy. Wyglądem przypominają jabłka i gruszki, z tą różnicą, że pigwy nie da się zjeść na surowo. Dopiero po dość prostym obgotowaniu w słodkiej, cynamonowej i winnej zalewie, można się rozkoszować wspaniałym smakiem i aromatem późnej jesieni. Na stoisku, w wielkim koszu wyglądały imponująco. Jak tylko je zobaczyłam, postanowiłam spróbować i po raz pierwszy rozprawić się z pigwą. Kupiłam dwie, wyglądały jak duże jabłka.
Przygotowałam danie z pieczonych kaczych nóżek, na sałatce z roszponki. Radzę przygotować dużo więcej pigwy bo jej smak jest niesamowity i wszystko co pozostanie można zjeść na deser np. z dodatkiem lodów waniliowych i kruszonki.
0
6
4
admin Pieczone udka kaczki podawane z karmelizowaną pigwą
Składniki
2 porcje
- 2 nóżki kacze
- 2 łyżki orzechów włoskich
Marynata
- 2 łyżki białego octu winnego
- 1 łyżeczka musztardy Dijon
- 2 łyżki oliwy
- 1/3 łyżeczki cynamonu
- 1 łyżeczka cukru
Karmelizowana pigwa
- 1 pigwa wielkości dużego jabłka
- 50 g cukru
- 75 ml białego wina
- 1/2 laski cynamonu
- kawałek skórki z cytryny
- 1 gwiazdka anyżu
- 1 łyżka masła
Przygotowanie
Kaczka
- Nóżki doprawić solą i pieprzem, zamarynować przez noc w marynacie. Piekarnik nagrzać do 120 stopni C. Nóżki włożyć do żaroodpornego naczynia skórką do dołu razem z całą marynatą, piec przez 2 godziny pod przykryciem, następnie przewrócić na drugą stronę i znów piec pod przykryciem przez kolejne 2 godziny.
- Zdjąć przykrycie, udka ułożyć skórką do góry, dodać orzechy i piec przez 5 minut w wyższej temp. aby skórka się zrumieniła.
- Na puree ziemniaczanym ułożyć upieczone nóżki z orzechami, dodać roszponkę i karmelizowaną pigwę z syropem, wszystko polać kilkoma łyżkami sosu z pieczeni.
Karmelizowana pigwa
- Pigwę obrać, pokroić na ćwiartki, wyciąć środki, następnie pokroić jeszcze na mniejsze kawałki. Włożyć do rondla, dodać 75 ml wody, cukier, białe wino, skórkę z cytryny, anyż i cynamon. Zagotować, następnie gotować przez ok. 15 minut, aż pigwa będzie miękka i powstanie gęsty syrop.
- Na patelni na maśle podsmażyć ugotowane kawałki pigwy, dodać syrop i wymieszać.
Propozycja podania
puree ziemniaczane / sałata roszponka