Jajko w koszulce z truflą
Jajko w koszulce z truflą
Truflowe jajko w koszulce
Trufle występują praktycznie na całym świecie, także w Polsce. Mimo to, na kulinarnym rynku liczą się tylko dwie ich odmiany: czarne - francuskie i włoskie - białe.Trufle to grzyby, ale nie mające nóżki ani kapelusza, rosnące kilkanaście centymetrów pod ziemią. Mają wygląd pomarszczonych bulw. W ich poszukiwaniach pomagają ludziom specjalnie wyszkolone psy. Kiedyś używano świń, ale te też lubiły je jeść.
Czarne trufle pochodzą z Francji, mają intensywny aromat, który wzmaga się po ugotowaniu.
Białe trufle pochodzą z Włoch i rosną głównie w Piemoncie i w rzeczywistości są szare. Osiągają większe rozmiary niż trufle czarne. Po ugotowaniu tracą aromat, więc najlepiej spożywać je na surowo. W przyrodzie jest ich mniej, dlatego są droższe.
Trufle osiągają wysokie ceny, od 3 tyś euro w paryskich supermarketach za 1 kg czarnych trufli po 50 tyś dolarów na aukcjach za rekordowe okazy włoskich trufli białych - piemonckich.
Smak i zapach trufli często porównuje się do czosnku, nadgniłych truskawek, sera sfermentowanego, piżma, orzechów włoskich, ozonu, metanu. Uważane są za silne afrodyzjaki a także wykorzystywane są w przemyśle perfumeryjnym i kosmetycznym.
Składniki
- 1 jajko
- 1 łyżka białego octu winnego
- sól
- grzanka
- parmezan
- sałatka z kiełkami i pomidorkami cherry
- oliwa truflowa
- pesto z białych trufli
- carpaccio z trufli letniej
Przygotowanie
- Doprowadzam do wrzenia wodę z octem. W chwili wrzenia dodaję sól, rozbijam jajko w miseczce i delikatnie zanurzam w wodzie, tak aby żółtko się nie rozlało. Gotuję około 2 minut, aby żółtko miało płynną konsystencję.
- Wyjmuję jajko za pomocą łyżki z dziurkami, kładę na sałatce z kiełków, dekoruję carpaccio z trufli, pesto z białych trufli, polewam oliwą truflową, posypuję startym parmezanem.