Domowa kostka bulionowa - warzywna
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(49 głosów)
Często dostaję pytania odnośnie przygotowania domowego bulionu. Zazwyczaj proponuję wówczas korzystanie z działu buliony gdzie można wybrać odpowiadający nam bulion. Dzisiaj do tego działu dołącza jeszcze jeden przepis - na domową kostkę bulionową (warzywną). Mam nadzieję, że będzie dla Was pomocny, bo to naprawdę fajny sposób na uproszczenie pracy w kuchni.
Taką domową "kostkę" można wykorzystywać na wiele sposobów, dodając do zupy, sosu, do mięsa czy kaszotto. Wystarczy dodać ją do wody (lub np. do mięsnego wywaru zamiast włoszczyzny) aby znacznie wzbogacić smak potrawy, eliminując jednocześnie konieczność korzystania z innych, sklepowych "polepszaczy" smaku.
Ta zupa jarzynowa to jedna z możliwości użycia kostki. Bardzo dobre są też filety z indyka (najlepiej z polędwiczki), pokrojone na mniejsze filety, wysmarowane "kostką" i obsmażone na patelni z dwóch stron, już bez żadnych innych dodatków smakowych.
Domową kostkę można przechowywać na kilka sposobów, np. w lodówce (w słoiczku przez minimum 1 miesiąc), lub zamrozić na dłużej w pojemniczkach na lód, lub też zapasteryzować w słoiczkach.
0
49
4.78
kwestiasmaku Domowa kostka bulionowa - warzywna
O wykorzystaniu i przechowywaniu domowej kostki bulionowej czytaj więcej w blogu.
Składniki
ok. 10 porcji
- 1 duża cebula
- 4 łyżki oliwy extra vergine
- 2 ząbki czosnku
- 1 listek laurowy
- 2 ziela angielskie
- 4 kawałki suszonych borowików lub świeżych lub mrożonych
- 1 średni por
- 2 łodygi selera naciowego
- 1 włoszczyzna (3 marchewki, 1 pietruszka, 1/4 selera)
- 2 łyżki sosu sojowego
- 2 łyżeczki koncentratu pomidorowego
- przyprawy: 100 g soli morskiej, 2 łyżeczki zmielonego czarnego pieprzu, po 1 łyżeczce: kurkumy, tymianku, oregano, słodkiej papryki, 1/2 łyżeczki płatków chili
- 2 szklanki wody lub 1 i 1/2 szklanki wody + 1/2 szklanki białego wina
- 2 łyżki posiekanej natki pietruszki lub 1 szklanka listków szpinaku
- 1/2 szklanki tartego parmezanu lub płatków drożdżowych
- opcjonalnie: świeże zioła np. tymianek, oregano, pół szklanki listków bazylii
Przygotowanie
- Cebulę obrać i pokroić w kosteczkę. Rozgrzać dużą i głęboką patelnię lub garnek, wlać 2 łyżki oliwy i dodać cebulę. Co chwilę mieszając smażyć ją na umiarkowanym ogniu przez ok. 5 minut, aż będzie szklista. Dodać drobno starty czosnek, listek laurowy, ziela angielskie i borowiki, wymieszać.
- Pora dokładnie opłukać, odciąć zielone liście, pozostawić białą i jasnozieloną część. Pokroić ją wzdłuż na 4 części, następnie w poprzek na plasterki, dodać na patelnię z cebulą i smażyć przez ok. 3 minuty. Wlać dodatkowe 2 łyżki oliwy.
- Dodać łodygi selera naciowego pokrojone na plasterki, wymieszać.
- Marchewki, pietruszkę i selera orać i zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Włożyć na patelnię i wymieszać. Smażyć przez ok. 10 minut, co chwilę mieszając.
- Dodać sos sojowy, koncentrat pomidorowy oraz przyprawy: sól (jej duża ilość soli jest potrzebna do konserwacji), świeżo zmielony pieprz oraz przyprawy: kurkumę, tymianek, oregano i słodką paprykę i płatki chili.
- Wlać gorącą wodę lub wodę z winem i zagotować. Gotować bez przykrycia przez ok. 10 minut.
- Na koniec dodać natkę pietruszki lub posiekane liście szpinaku oraz świeże zioła jeśli ich używamy, wymieszać i podgrzać. Odstawić z ognia i wymieszać z tartym parmezanem lub płatkami drożdżowymi.
- Całość rozdrobnić w rozdrabniaczu lub melakserze na mniejsze cząsteczki (lub całkowice jeśli wolimy). Przełożyć do plastikowego pojemnika z pokrywą lub słoiczków z nakrętką i wstawić do lodówki. W lodówce można przechowywać przez minimum miesiąc.
Propozycja podania
Wystarczy dodać do zupy lub sosu (pod koniec gotowania). Można dodać do wywaru mięsnego i zastąpić warzywa (włoszczyznę) domową kostką lub używać jako dodatek smakowy do tradycyjnej zupy oprócz standardowego mięsa i warzyw.
Wskazówki
Część można przechowywać w lodówce a część zamrozić na dłużej w małych pojemniczkach na lód i wyjmować potrzebną ilość kostek. Można też zawekować w małych słoiczkach.
- Domowa kostka bulionowa - warzywna
- Domowa kostka bulionowa - warzywna