Lahmacun - cieniutka pizza turecka
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(15 głosów)
Lahmacun (wym. lahmaczun) to popularny fast food z tureckiej ulicy. Bardzo cieniutkie i chrupiące ciasto (drożdżowe, jak na pizzę) pokryte farszem z mielonego mięsa, z dodatkiem cebuli, czosnku i warzyw. Zwykle używam mielonej jagnięciny (z łopatki) oraz papryki i/lub cukinii. Mięso mielę w maszynce i układam na pizzy surowe, warzywa drobniutko siekam i również dodaję surowe (lecz dobrze odciśnięte z soku). Podaję z sosem jogurtowym.
Tradycyjnie lahmacuny wypiekane są w piecach, więc w domowych warunkach najlepsze efekty uzyskamy piekąc je na gorącym kamieniu (jak do pieczenia pizzy). Jeśli nie mamy kamienia, pieczemy na zwykłej blaszce jak klasyczną pizzę.
Każdy placek najlepiej piec oddzielnie - na kamieniu (lub ewentualnie dwa placki jednocześnie - na blaszce). Pieczenie rozciąga się nieco w czasie, więc warto wygospodarować sobie do tego np. wolną sobotę lub niedzielę. To świetna zabawa dla całej rodziny lub na spotkanie z przyjaciółmi! Domowy "kucharz", gdy wkłada do piekarnika pierwszego lahmacuna, zabiera się za przygotowanie następnego. Dostaje więc swoją porcję (jeśli w ogóle coś zostanie :-) na samym końcu.
Polecam jako fają zabawę i wielką radość z jedzenia!
0
15
4.47
admin Lahmacun - cieniutka pizza turecka
z mielonym mięsem i warzywami
Składniki
8 sztuk, 4 porcje
Ciasto
- 350 g mąki pszennej
- 1 łyżeczka soli
- 2 łyżeczki suszonych drożdży instant
- 250 ml ciepłej wody
- 2 łyżki oliwy extra vergine
Farsz
- około 1/2 kg mielonej jagnięciny, np. łopatki jagnięcej
- 2 ząbki czosnku
- 2 gałązki natki pietruszki + 2 - 3 łyżki posiekanej do podania
- 2 łyżeczki soli morskiej i 1 łyżeczka świeżo zmielonego czarnego pieprzu + ewentualnie pieprz kolorowy i cayenne dla zaostrzenia smaku
- 1 papryka (około 200 g) lub 1/2 papryki i 100 g cukinii
- 1 cebula
- ćwiartki cytryny do skropienia
Sos jogurtowy
- 250 g jogurtu naturalnego
- 1 łyżka majonezu
- 1 łyżka soku z cytryny
- sól morska i świeżo zmielony czarny pieprz
- 1 łyżeczka posiekanej natki pietruszki
Przygotowanie
Ciasto
- Mąkę przesiać do miski, wymieszać z solą. Zrobić wgłębienie i wsypać w nie drożdże. Stopniowo wlewając ciepłą wodę, mieszać delikatnie składniki widelcem aż zaczną łączyć się ze sobą. Na koniec wlać oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia i zacząć powoli wyrabiać ręką. Delikatnie połączyć wszystkie składniki i uformować kulę z ciasta. Wyłożyć na stolnicę lekko podsypaną mąką i wygniatać rękami przez około 8 minut, aż ciasto będzie gładkie i elastyczne. Miskę wysmarować oliwą, włożyć kulę z ciasta, i pokryć ją oliwą, aby nie obeschła. Miskę przykryć kilkakrotnie złożoną ściereczką kuchenną i odstawić w ciepłe miejsce bez przeciągów (24 - 29 stopni C) na około 1 - 1 i 1/2 godziny, aż ciasto podwoi swoją objętość.
Farsz
- Mięso zmielić w maszynce razem z czosnkiem i listkami natki pietruszki (jeśli mięso mamy już zmielone, wymieszać je z drobno posiekanym ząbkiem czosnku i posiekaną natką). Doprawić solą morską i świeżo zmielonym czarnym pieprzem a dla uzyskania bardziej ostrego smaku - pieprzem kolorowym i cayenne. Cebulę, paprykę i cukinię drobniutko posiekać (lub rozdrobnić w melakserze), bardzo dokładnie odcisnąć na sitku (ważne!). Połączyć z mięsem.
Formowanie i pieczenie
- Wyrośnięte ciasto uderzyć pięścią, wyjąć na oprószony mąką blat i chwilę powyrabiać. Podzielić na 8 części, z każdej uformować kulkę. Ułożyć na stolnicy, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 10 minut do podrośnięcia.
- Piekarnik nagrzać od maksymalnej temperatury (ok. 240 stopni C)*. Rozwałkować pierwszą kulkę z ciasta na cienki placek o średnicy około 23 cm, podsypując stolnicę i wałek mąką. Położyć go na oprószonej mąką blaszce i ułożyć 1/8 nadzienia. Piec przez 8 minut, aż ciasto będzie miało złoty kolor. W międzyczasie przygotować kolejny placek.
- Podawać posypane natką pietruszki, skrapiane sokiem z cytryny i ewentualnie sosem jogurtowym (wszystkie składniki wymieszać w miseczce). Kroić na kawałki lub zwijać w ruloniki.
Wskazówki
* Jeśli masz kamień do pieczenia pizzy i chcesz go użyć, musisz najpierw nagrzewać go w piekarniku w maksymalnej temperaturze (250 - 240 stopni C) przez około 40 minut, układając go na kratce piekarnika w środkowej jego części. Rozwałkowany placek z ciasta ułożyć na podsypanej mąką łopatce do zsuwania ciasta na kamień. Nałożyć porcję nadzienia. Gdy kamień będzie rozgrzany, wysunąć go z piekarnika, zsunąć placek ciasta i piec jak powyżej, na złoty kolor, przez 8 minut.