Stefanka
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(55 głosów)
Ciasto, które chyba wszyscy znają. Ci, którzy jeszcze nie mieli okazji, muszą się z nim bliżej zapoznać :-) Idealnie sprawdzi się na Boże Narodzenie jak i na Wielkanoc. Podaję Wam bardzo dobry przepis z notatnika Mamy mojego męża, przepis latami przez nią wykorzystywany i udoskonalany.
To ciasto miodowe przekładane masą z gotowanej kaszy manny i polane czekoladą. Ciasto, które trzeba zrobić z wyprzedzeniem, bo najlepiej smakuje po drugim dniu od przygotowania. To jego główna zaleta, że nie trzeba zostawiać pieczenia na ostatnią chwilę. Jest proste do przygotowania i z powszechnie dostępnych składników. Dobrze się kroi. Placki ciasta miodowego mają bardzo ciekawą, wilgotną, ale i sypką strukturę. Idealnie łączy je kremowa masa.
Ciasto można wykończyć podstawową polewą z kakao lub też polewą z roztopionej czekolady i masła.
0
55
4.56
admin Stefanka
Miodownik z kremem z kaszy manny
To tradycyjne polskie ciasto z dodatkiem miodu składające się z 3 - 4 warstw kruchego ciasta miodowego przełożonego masą budyniową z kaszą manną oraz udekorowanego polewą czekoladową. Ciasto najlepiej upiec 2 - 3 dni przed podaniem.
Składniki
ok. 30 porcji
Ciasto miodowe
- 500 g mąki pszennej
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 1 opakowanie cukru wanilinowego
- 1 szklanka cukru pudru
- 200 g masła (zimne)
- 70 g miodu
- 2 jajka
Krem
- 750 ml mleka
- 6 łyżek kaszy manny
- 1 opakowanie cukru wanilinowego
- 250 g masła (miękkiego)
- 2/3 szklanki cukru pudru
- opcjonalnie - 1 łyżeczka ekstraktu migdałowego naturalnego
Nasączenie
- 250 ml gorzkiej herbaty z cytryną
Polewa czekoladowa
- 150 g deserowej czekolady
- 2 łyżki oleju roślinnego
- 50 g masła
Dekoracja
- np. wiórki kokosowe lub płatki migdałowe lub posiekane orzechy włoskie
Przygotowanie
Ciasto miodowe
- Przygotować średnią formę o wymiarach około 20 x 30 cm. Piekarnik nagrzać do 180 stopni C.
- Na stolnicę wsypać mąkę, dodać sodę, cukier wanilinowy, cukier puder oraz pokrojone w kostkę zimne masło. Siekać składniki nożem aż powstanie drobna kruszonka.
- Dodać miód oraz jajka i wymieszać składniki, następnie zagnieść gładkie ciasto.
- Uformować kulę i podzielić ją na 3 części, każdą część rozwałkować na placek o wymiarach formy, najlepiej bezpośrednio na papierze do pieczenia. Placki wkładać kolejno do formy i piec w nagrzanym piekarniku, po ok. 15 minut każdy.
Krem
- Do garnka wlać mleko, wsypać kaszę i cukier wanilinowy. Zagotować ciągle mieszając. Gotować przez ok. 15 minut cały czas mieszając aż kasza zgęstnieje. Dokładnie ostudzić (np. włożyć garnek do zimnej wody). Podczas studzenia co jakiś czas zamieszać.
- Miękkie masło dokładnie ubić z cukrem pudrem na białą i puszystą masę. Następnie dodawać po łyżce ostudzoną kaszę cały czas dokładnie ubijając. Pod koniec dodać ekstrakt jeśli go używamy.
Polewa czekoladowa
- Czekoladę roztopić z dodatkiem oleju roślinnego, następnie dodać pokrojone w kosteczkę masło i wymieszać.
Złożenie ciasta
- Na papierze do pieczenia ułożonym na tacy położyć pierwszy placek ciasta, nasączyć go 1/3 gorzkiej herbaty z cytryną, rozsmarować 1/2 masy.
- Położyć drugi placek, skropić go 1/3 nasączenia i rozsmarować drugą połowę masy. Położyć trzeci placek, nasączyć go, polać polewą czekoladową i posypać wiórkami kokosowymi lub płatkami migdałów lub posiekanymi orzechami.
- Ciasto przechowywać w pojemniku na ciasto lub zawinięte w papier do pieczenia. Na 2 dzień wstawić do lodówki lub w inne chłodne miejsce.
Wskazówki
- Zamiast 3 blatów można upiec 4 (po ok. 13 minut każdy), w nieco mniejszym rozmiarze.
- Polewę można też przygotować z następujących składników: 6 łyżek mleka, 50 g masła, 3 łyżki kakao, 3 łyżki cukru pudru. Wszystkie składniki umieścić w rondelku, wymieszać i doprowadzić do zagotowania na małym ogniu.
- Stefanka