Mazurek kajmakowy z orzechami włoskimi
Dwa mazurki, obydwa na ucieranym kruchym spodzie, jak w przypadku ostatnich Mazurków, pomarańczowego i cytrynowego. Obydwa z masą kajmakową i orzechami włoskimi. Jeden z „kratką”, a drugi gładki, udekorowany dodatkowo polewą czekoladową.
Mazurek kajmakowy z „kratką” to kruchy spód z masą kajmakową i orzechami włoskimi. Bardzo prosty do przygotowania. Pieczemy spód mazurka razem z kratką zrobioną z wałeczków z ciasta. Po upieczeniu nakładamy masę kajmakową w wolne przestrzenie. Polecam też ekspresowy sposób przygotowania masy kajmakowej: słodzone mleko skondensowane gotujemy przez około 8 minut na malutkim ogniu z dodatkiem miodu i masła. Podczas gotowania trzeba tylko masę mieszać co chwilę, aby nie przywierała do dna. W końcu masa zgęstnieje i zmieni nieco kolor na ciemniejszy. Po ostudzeniu możną ją już używać do dekoracji kruchego spodu.
Mazurek z "kratką" jest nieco mniejszy, użyłam mniejszej formy, tak aby więcej ciasta pozostało na boczny rant i "kratkę". Wszystkie ostatnie cztery mazurki mają cieniutki i krucho - sypki spód.
Drugi mazurek - czekoladowy, jest równie prosty: na gładkim kruchym spodzie rozsmarowana jest masa kajmakowa, w niej zatopione są orzechy włoskie. Wszystko polane jest polewą czekoladową. Do masy jak i polewy dodałam jeszcze likier kawowy, ale nie jest to konieczne. Mazurek czekoladowy można jeszcze udekorować, ale mi podobała się wersja z błyszczącą i miękką polewą na wierzchu.
121
8
5
admin Mazurek kajmakowy z orzechami włoskimi
Mazurek wielkanocny z masą kajmakową
Składniki
Kruchy spód
- 150 g miękkiego masła
- 70 g drobnego cukru
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
- 150 g mąki pszennej
- 75 g mąki ryżowej
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
Masa kajmakowa
- 200 g słodzonego mleka skondensowanego z puszki
- 1 łyżka płynnego miodu
- 2 łyżki masła
Oraz
- 1/2 szklanki orzechów włoskich
Przygotowanie
Kruchy spód
- Przygotować formę o wymiarach około 28 cm x 23 cm. Masło ucierać mikserem razem z cukrem przez około 6 - 7 minut. Dodać ekstrakt z wanilii oraz przesianą mąkę pszenną wraz z mąką ryżową i proszkiem do pieczenia. Miksować przez chwilę lub wygniatać ręką łącząc składniki w kulę, w razie potrzeby podsypać mąką. Zawinąć w folię i włożyć do lodówki na około 15 minut. Piekarnik nagrzać do 180 stopni C.
- Odłożyć 1/3 ciasta, resztę włożyć pomiędzy dwa arkusze papieru do pieczenia i rozwałkować na placek, o wymiarach zbliżonych do dna formy (nie musi być idealnie równy). Przenieść do formy, zdjąć górny arkusz papieru i podoklejać brakujące miejsca.
- Z resztek ciasta i odłożonej wcześniej części można zrobić kratkę. Wałkować ręką na blacie cienkie wałeczki, podsypując mąką (wałeczki lepiej formują się ze schłodzonego ciasta). Zwinąć po dwa wałeczki w spiralkę i ułożyć ją na brzegach formy tworząc ozdobny rant. Z pojedynczych wałeczków ułożyć też kratkę na całej powierzchni mazurka.
- Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec przez ok. 15-20 minut, na złoty kolor. Ostudzić.
Masa kajmakowa
- Do rondelka z grubym dnem wlać mleko skondensowane, dodać miód i masło. Gotować przez około 8 - 10 minut na bardzo małym ogniu, mieszając co chwilę drewnianą łyżką. Masa zgęstnieje i zmieni kolor na jasny brązowy. Po ostudzeniu odczekać aż trochę zgęstnieje.
- Nakładać masę łyżeczką w wolne przestrzenie na kratce mazurka, dekorować zrumienionymi na suche patelni orzechami włoskimi.
- Mazurek kajmakowy z orzechami włoskimi
- Mazurek kajmakowy z orzechami włoskimi