Sernik francuski
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(50 głosów)
Elegancki i pyszny, sernik francuski z białą czekoladą, malinami i skorupką brûlée z karmelizowanego cukru. Kremowa i aksamitna masa serowa z zatopionymi malinami (wcześniej upieczonymi aby pozbawić je nadmiaru soku) oraz chrupiąca skorupka dająca efekt crème brûlée to idealne połączenie, którym z pewnością zachwycicie swoich gości i domowników :-) Polecam!
Zobaczcie też przepis na klasyczny sernik crème brûlée.
0
50
4.28
admin Sernik francuski
z białą czekoladą, malinami i skorupką brûlée z karmelizowanego cukru
Składniki
Spód:
- ok. 200 g kakaowych ciasteczek owsianych
- 2 łyżki roztopionego masła
Maliny do środka sernika:
- 250 g malin
- 4 łyżki cukru
- 2 łyżeczki soku z cytryny
- kawałek skórki z cytryny
Masa serowa:
- 1 kg tłustego twarogu
- 3 łyżki mąki ziemniaczanej
- 3/4 szklanki cukru
- 5 jajek (M)
- 2 żółtka
- 1/2 łyżeczki aromatu migdałowego
- 125 ml śmietanki kremowej 30%
- 200 g białej czekolady
Karmelizowana skorupka i dekoracja:
- ok. 4 łyżki białego cukru
- świeże maliny
Przygotowanie
Spód:
- Dno tortownicy o średnicy ok. 24-25 cm z odpinaną obręczą wyłożyć papierem do pieczenia, zapiąć obręcz wypuszczając papier poza obręcz.
- Ciasteczka zmielić w malakserze/rozdrabniaczu, dodać roztopione masło i zmiksować do połączenia. Masą wyłożyć dno tortownicy, mocno uklepując. Wstawić do lodówki.
Maliny do środka sernika:
- Piekarnik nagrzać do 180 stopni C (grzanie góra i dół bez termoobiegu). Do naczynia żaroodpornego włożyć maliny, posypać cukrem, skropić sokiem z cytryny, w środek włożyć skórkę z cytryny i wstawić do piekarnika. Piec bez przykrycia przez 20 minut.
- Wyjąć i ostudzić, delikatnie wylać na sitko zawieszone na miseczce, odsączyć. Większość upieczonych malin wykorzystujemy do sernika (do masy serowej), kilka zachowanych malin wkładamy do odcedzonego soku malinowego, przelewamy wszystko do rondelka i podgrzewamy na małym ogniu przez około 15 minut. Schłodzony i ostudzony syrop wykorzystujemy do podawania z sernikiem.
Masa serowa:
- Twaróg zmiksować w malakserze na gładką masę lub zmielić trzykrotnie w maszynce do mięsa, ewentualnie rozmiksować blenderem ręcznym (żyrafą).
- Piekarnik nagrzać do 210 stopni C (grzanie góra i dół bez termoobiegu).
- Do twarogu dodać mąkę i cukier i zmiksować (w mikserze lub malakserze) przez minutę. Dodawać po jednym jajku, miksując na małych obrotach przez około 30 sekund po każdym dodanym jajku, na koniec zmiksować z żółtkami, aromatem migdałowym i śmietanką kremówką.
- Czekoladę połamać na kosteczki i roztopić, następnie dodawać stopniowo do masy ciągle miksując na małych obrotach miksera.
- Gładką masę wylać na spód z ciasteczek. Upieczone maliny włożyć w równomiernych odstępach do masy serowej, zanurzając je na głębokość ok. 2 cm (jeśli maliny zostaną przy powierzchni sernik będzie pękał). Sernik wstawić na kratkę do środkowej części piekarnika. Piec przez 12 minut, następnie zmniejszyć temperaturę do 100 stopni C i piec przez kolejne 55 minut. Po tym czasie środek sernika ma być już ścięty ale ciągle miękko uginać się pod palcem.
- Sernik wyjmować stopniowo z piekarnika, uchylając na początku drzwiczki, później wysuwając go z piekarnika. Gdy sernik będzie całkowicie wystudzony obkroić go nożem przy obręczy, zdjąć obręcz i wstawić do lodówki na noc lub minimum kilka godzin. Przechowywać w lodówce bez przykrycia.
Karmelizowana skorupka:
- Schłodzony sernik przed podaniem posypać równą warstwą cukru. Cukier opalić palnikiem aby się skarmelizował (punkt po punkcie, powolnymi ruchami). Podawać z malinami i syropem malinowym.