Sernik z pieczonymi śliwkami
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(9 głosów)
Nie jest łatwo upiec dobry sernik z owocami :-) Nie wystarczy dodać owoce do masy serowej. Czy to maliny, truskawki czy śliwki — pieczone owoce puszczają dużo soku, sernik namaka i pęka a owoce przybierają niezbyt atrakcyjny siny kolor.
Tak jak przy serniku francuskim z malinami, kluczem do sukcesu jest wcześniejsze upieczenie owoców. Tym razem zrobiłam sernik z dodatkiem upieczonych węgierek, smakuje i wygląda rewelacyjnie! Upieczcie trochę więcej śliwek bo na pewno będziecie chcieli je podjadać zanim trafią do sernika ;-)
Do sernika dodałam też mleko kokosowe, tak jak w pysznym serniku Raffaello, już wiele osób zauważyło, że dzięki temu sernik nabiera świetnej struktury, konsystencji i oczywiście smaku. Polecam!
0
9
4.44
admin Sernik z pieczonymi śliwkami
i polewą z białej czekolady
Składniki
Spód:
- 200 g ciasteczek owsianych lub pełnoziarnistych dokładnie rozdrobnionych, połączonych z masłem (3 łyżki) i uklepanych w formie, lub własny spód:
- 70 g mąki ryżowej lub pszennej (może być orkiszowa lub razowa)
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- szczypta soli
- 4 łyżki cukru
- 70 g zimnego masła
- 1 żółtko
Masa serowa:
- 500 g śliwek (świeżych lub mrożonych)
- 750 g zmielonego twarogu sernikowego
- 250 g mascarpone
- 3 płaskie łyżki mąki ziemniaczanej
- 1 i 1/2 szklanki cukru pudru
- 5 jajek
- 1 puszka (400 g) mleka kokosowego
- opcjonalnie: 50 ml (ok. 3 łyżki) likieru amaretto
Polewa:
- 100 g białej czekolady z orzechami laskowymi
- 100 g białej czekolady
- opcjonalnie: 1 łyżka likieru amaretto
Przygotowanie
Spód:
- Dno tortownicy o średnicy 24-25 cm wyłożyć papierem do pieczenia, zapiąć obręcz wypuszczając papier na zewnątrz.
- Własny spód: Do miski wsypać mąkę, dodać proszek, cukier i sól. Następnie dodać zimne masło pokrojone na kawałeczki i rozetrzeć je z mąką na drobną kruszonkę. Dodać żółtko i zagnieść ciasto łącząc składniki w kulę (w razie potrzeby dodać łyżkę zimnej wody). Ciastem wyłożyć spód formy, podziurkować widelcem i wstawić do lodówki.
Masa serowa:
- Piekarnik nagrzać do 200 stopni C (góra i dół bez termoobiegu). Śliwki wypestkować, mrożone wcześniej rozmrozić. Ułożyć na blaszce do pieczenia lub w naczyniu żaroodpornym o wymiarach 20 x 30 cm i wstawić do piekarnika, piec przez ok. 40 minut. (śliwki nie mogą się przypalić). Ostudzić.
- Piekarnik nagrzać do 175 stopni C. Wstawić formę z ciastem i piec przez ok. 15 minut do zrumienienia się ciasta.
- Do misy miksera włożyć ser, mascarpone i zmiksować do połączenia. Dodać mąkę i zmiksować do połączenia się składników. Następnie dodać cukier puder i znów zmiksować, nie ubijać. Kolejno dodawać po jednym jajku za każdym razem krótko miksując do połączenia się składników.
- Otworzyć puszkę z mlekiem kokosowym i wybrać łyżką całe gęste mleko z puszki (na dnie pozostanie trochę wody kokosowej, wykorzystamy ją do polewy). Gęste mleko dodać do masy serowej i zmiksować, wylać na kruchy spód.
- W masę serową powciskać upieczone śliwki (muszą być całe zanurzone w masie, nie mogą wystawać na powierzchnię) i wstawić do piekarnika. Na dno piekarnika postawić małą keksówkę wypełnioną zagotowaną gorącą wodą, zapobiegnie to pękaniu sernika.
- Sernik piec przez 15 minut, następnie zmniejszyć temp. do 120 stopni C i piec przez ok. 70 minut (jeśli używaliśmy samodzielnie zmielonego twarogu) lub nieco dłużej, ok. 80 minut (jeśli używaliśmy gotowego sera z wiaderka).
- Na koniec masa serowa ma być cała ścięta, ale w środku może być jeszcze miękka, lekko falująca. Sernik wyjmować stopniowo z piekarnika, następnie ostudzić. Obkroić sernik przy obręczy, zdjąć obręcz a sernik wstawić do lodówki na kilka godzin lub całą noc.
Polewa:
- Wlać resztę mleka kokosowego (ok. 1/4 szklanki) do rondelka, włożyć połamaną na kosteczki czekoladę oraz wlać likier, mieszając roztopić na wolnym ogniu, ostudzić, polać po serniku. Odczekać aż polewa zastygnie.