Tarta makowa - piegusek
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(10 głosów)
Dość ciekawy przepis na świąteczne ciasto, połączenie kruchego spodu i ucieranej makowej babki. Ciastko wykończone jest lukrem cytrynowym. Dla tych, którzy lubią krucho - sypkie ciasta i lekkie babki ucierane.
Spód tarty jest bardzo dobry, maślany i kruchy. Podczas pieczenia nie trzeba go przykrywać ani wysypywać fasolą, wystarczy dobrze podziurkować widelcem. Część babkowa, ucierana, smakuje jak znane nam polskie sypkie babki z dodatkiem maku. Albo się lubi takie ciasta, albo nie. Ja należę do drużyny pierwszej, reszta głosów w rodzinie była raczej na "Nie" :-)
Ciastko nie jest duże i najlepiej smakuje w dniu upieczenia, gdy jest idealnie świeże. Można je przechować do następnego dnia w całkiem niezłym stanie, zamykając je w pojemniku lub zawijając w folię.
To dobre ciastko do popołudniowej herbatki, o świątecznym wyglądzie i smaku. Przepis znalazłam w książeczce Sweet food, Murdoch Books (wprowadziłam drobne zmiany do przepisu).
0
10
4.5
admin Tarta makowa - piegusek
Składniki
Kruchy spód
- 135 g mąki
- 75 g zimnego masła, pokrojonego na kawałki
- 60 g cukru
- 1 żółtko
Ciasto makowe
- 40 g maku
- 2 łyżki gorącego mleka
- 125 g masła
- 80 g cukru pudru
- 2 łyżeczki drobno startej skórki z cytryny (tylko żółta część)
- 1 łyżeczka ekstraktu lub aromatu cytrynowego
- 1 jajko
- 90 g mąki
- 1/3 łyżeczki proszku do pieczenia (niekoniecznie)
Lukier cytrynowy
- 125 g cukru pudru
- kilka łyżek soku z cytryny
Przygotowanie
- Potrzebna będzie: mała blaszka o wymiarach 11 x 35 cm lub 20 x 20 cm, posmarowana masłem, posypana bułką tartą lub zmielonymi migdałami.
- Kruchy spód: Do miski przesiać mąkę, dodać kawałki masła i rozcierać je palcami aż powstanie kruszonka. Dodać cukier, żółtko oraz 2 - 3 łyżki wody. Ugniatać ciasto łącząc składniki w kulę. Spłaszczyć ją ręką na placek, zawinąć w folię i wstawić do lodówki lub zamrażarki na 15 minut. Piekarnik nagrzać do 180 stopni.
- Ciasto włożyć pomiędzy dwa kawałki przeźroczystej folii lub papieru do pieczenia. Rozwałkować na placek większy niż powierzchnia blaszki. Ciastem wyłożyć spód oraz boki blaszki na wysokość około 2 cm. Cały spód podziurkować widelcem i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec przez 12 minut, na złoty kolor. Ostudzić.
- Ciasto makowe: Mak wymieszać z gorącym mlekiem, odstawić. Masło utrzeć z cukrem pudrem, skórką cytrynową i aromatem lub ekstraktem cytrynowym na puszystą masę (7 - 8 minut). Wbić jajko i ucierać jeszcze przez 4 - 5 minut. Dodać mak namoczony w mleku i przesianą mąkę razem z proszkiem do pieczenia (niekoniecznie). Delikatnie połączyć składniki, wyłożyć na ostudzonym spodzie i wstawić do piekarnika. Piec przez około 20 minut, aż wbity patyczek będzie suchy.
- Ostudzić i posmarować lukrem cytrynowym: wymieszać cukier puder z sokiem z cytryny, w takiej ilości, aby powstał gęsty lukier.