Chleb z grubą i chrupiącą skórką
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(97 głosów)
Gdy nadchodzą chłodne dni, nic tak nie poprawia nastroju jak własny, świeżo upieczony chleb...Ten jest wyjątkowy, bo ma ekstremalnie grubą i chrupiącą skórkę oraz wilgotny i mięsisty miąższ. Wystarczy mąka, drożdże, sól i woda :-)
To chleb bez zagniatania ciasta. Samej pracy przy chlebie jest niewiele, pieczenie jest tylko rozciągnięte w czasie. Składniki mieszamy łyżką i odstawiamy do wyrośnięcia na 12 - 18 godzin (najlepiej na noc). Po tym czasie wykładamy ciasto na blat i czekamy 1 - 2 godziny aż ciasto znów urośnie. Później już tylko wrzucamy chleb do rozgrzanego garnka i pieczemy.
Chleb można upiec z dodatkiem sera (lub serów) - wówczas smakuje jak najlepsza pizza :-) Część sera można zastąpić posiekanymi suszonymi pomidorami lub oliwkami, można też dodać przyprawy lub inne ulubione składniki. Swoją przygodę z chlebami warto rozpocząć od upieczenia prostego chleba bez żadnych dodatków.
Przepis pochodzi z książki My bread, The revolutionary no-work, no knead method, Jima Laheya. Pieczenie chleba można zobaczyć na filmie.
To właśnie z niej pochodzi również przepis na ciasto pizzowe bez zagniatania.
Sama piekę te chleby już trzeci rok (oczywiście od czasu do czasu, głównie właśnie podczas jesieni i zimy). Z mąki pszennej, orkiszowej, korzystam też z przepisów na chleb żytni czy razowy. Polecam go również Wam, dla siebie, dla rodziny i na prezent dla znajomych, do których wybieramy się z wizytą :-)
0
97
4.67
admin Chleb z grubą i chrupiącą skórką
Składniki na chleb po połączeniu odstawiamy na noc do wyrośnięcia. Do pieczenia chleba używamy garnka żaroodpornego z pokrywą, najlepiej żeliwnego. Chleb można upiec bez żadnych dodatków lub z dodatkiem sera, suszonych pomidorów lub zielonych oliwek (w sumie max. 200 g dodatków).
Składniki
- 400 g mąki*
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżeczka cukru
- 15 g świeżych drożdży lub 3/4 łyżeczki suchych drożdży instant
- 300 g chłodnej wody
- opcjonalnie: 200 g sera
* pszennej lub orkiszowej (uniwersalnej, tortowej, najlepiej chlebowej)
Przygotowanie
- Mąkę przesiać do dużej miski, dodać sól, cukier oraz opcjonalnie pokrojony/rozdrobniony/starty ser, ewentualnie inne dodatki np. posiekane suszone pomidory czy oliwki. Wodę wymieszać z drożdżami i stopniowo wlewać ją do miski z mąką, jednocześnie delikatnie mieszając łyżką i zagarniając do środka kolejne partie mąki (w sumie ok. 1-2 minuty mieszania). Ciasto będzie klejące i zgrubnie połączone. Przykryć talerzem lub folią i odstawić do wyrośnięcia na około 14 godzin (minimum 12 godzin), najlepiej na noc (w temperaturze pokojowej, np. na blat kuchenny).
- Blat kuchenny lub stolnicę oprószyć mąką i wyłożyć w to miejsce ciasto z miski. Oprószonymi mąką dłońmi złożyć boki ciasta do środka tworząc kulę.
- Na blacie kuchennym położyć czystą ściereczkę kuchenną, oprószyć ją mąką, położyć w to miejsce ciasto łączeniem do dołu. Przykryć ciasto wystającymi bokami ściereczki i zostawić w ciepłym miejscu na 1 - 2 godziny. Ciasto jest gotowe po podwojeniu objętości.
- Na pół godziny przed końcem wyrastania nagrzać piekarnik do 240 - 250 stopni C, ustawiając kratkę w dolnej 1/3 części piekarnika a na niej przykryty garnek żaroodporny np. żeliwny, o średnicy ok. 20-24 cm.
- Ostrożnie, używając rękawic kuchennych, wyjąć gorący garnek z piekarnika i zdjąć pokrywę. Umieścić ciasto w garnku łączeniem do góry (zsunąć ze ścierki lub szybko i ostrożnie przenieść w oprószonych mąką dłoniach). Należy uważać, bo garnek będzie bardzo gorący. Garnek przykryć i piec przez 30 minut. Zdjąć pokrywę i piec dalej aż chleb będzie dobrze zrumieniony ale nie przypalony przez 15 - 30 minut (zwykle piekę 20 minut, a gdy chleb za bardzo się rumieni kładę na nim kawałek folii aluminiowej).
- Wyjąć garnek z chlebem z piekarnika, otworzyć, po kilku minutach podważyć chleb nożem i wyjąć go z garnka. Odłożyć na kratkę do całkowitego ostudzenia. Kroić dopiero po ostudzeniu, po około 1 godzinie.
Propozycja podania
Więcej zdjęć chleba można zobaczyć przy innych przepisach, np. kanapki z figami, kanapki z krewetkami i pesto, kanapki z pastą jajeczną.