Yaki soba
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(31 głosów)
Ci, którzy mieli okazję być w UK z pewnością natknęli się na Wagamamę. To bardzo popularna na Wyspach sieciowa restauracja serwująca dania kuchni japońskiej. Będąc w Londynie miałam okazję spróbować ich specjalności — dużej porcji smażonych noodles. Często robię je też w domu, to wbrew pozorom bardzo prosta do przygotowania potrawa, typowe danie z jednej patelni typu stir-fry, czyli mieszaj i smaż.
W domu dość często mamy ochotę na ten smak, a łatwość przygotowania, dostępność składników i brak czasu na długie gotowanie w porze obiadokolacji bardzo sprzyja tej potrawie. W zamrażarce zawsze trzymam różne "końcówki" mięs, np. kawałki polędwiczki, wołowiny, piersi kurczaka i wykorzystuję w stir-fry'ach. W spiżarce trzymam też paczkę suszonego makaronu pszennego. W sklepach (delikatesach, supermarketach lub nawet zwykłych "spożywczakach") można kupić szeroką gamę potrzebnych klusek. Mogą być pszenne (najłatwiej kupić chińskie o nazwie "chow mein" i mie, ale trafiają się też japońskie: ramen, udon, somen). Oprócz pszennych możemy też użyć gryczanych soba.
Cechą charakterystyczną japońskiego dania yaki soba — odróżniającą je od chińskiego chow mein — jest rodzaj użytego makaronu oraz to, że podaje się do niego marynowany imbir (tak jak do sushi). W mojej dzisiejszej wersji yaki soba jest polędwiczka wieprzowa, krewetki i zielona papryczka chili. Jeśli nie dostaniecie krewetek, dajcie po prostu więcej mięsa. Oprócz mięsa i warzyw do makaronu wbijam też jajko, "doprawiam" zrumienionym sezamem i polewam zagęszczonym sosem sojowym z cukrem. Jeśli wolicie wersję łagodną, zamiast chili dodajcie po prostu zwykłą paprykę.
Przygotowania makaronu z Wagamamy można zobaczyć na tym filmie (smażenie zaczyna się od 4:38 ;-) a fani Wagamamy oryginalne przepisy z restauracji znajdą w książce Wagamama cookbook.
0
31
4.26
admin Yaki soba
smażony japoński makaron z polędwiczką i krewetkami
Składniki
2 porcje
- około 100 g polędwiczki wieprzowej
- 8 krewetek, ugotowanych (pomarańczowych)
- 100 g makaronu Soba (japoński, gryczany)
- 2 łagodne zielone papryczki chili lub 1/2 zwykłej zielonej papryki, może też być czerwona
- 4 dymki (długie cebulki ze szczypiorkiem)
- 2 łyżki nasion sezamu
- 2 łyżki oleju roślinnego
- kiełki fasoli mung (najlepiej świeże)
- 1 jajko
- marynowany imbir
Sos
- 1/4 szklanki (60 ml) sosu sojowego, jasnego
- 2 łyżeczki cukru
Przygotowanie
- Polędwiczkę pokroić na plasterki i ocieplić w temperaturze pokojowej, krewetki rozmrozić jeśli były mrożone, opłukać i dokładnie osuszyć.
- Przygotować sos: zagotować sos sojowy z cukrem w małym rondelku, następnie zmniejszyć ogień i gotować przez około 5-7 minut lub do czasu aż sos zgęstnieje (uważać aby się nie przypalił).
- Makaron ugotować zgodnie z instrukcją na opakowaniu (np. 2 minuty we wrzątku), odcedzić na sicie i przelać zimną wodą.
- Do makaronu dodać pokrojoną na cienkie plasterki zieloną papryczkę chili lub pokrojoną w kosteczkę zwykłą paprykę. Dodać drobno posiekane białe części dymki i pokrojone na większe kawałki części zielone. Wszystko wymieszać.
- Sezam lekko zrumienić (nie za mocno, bo będzie gorzki) na suchej patelni, odłożyć.
- Na większym ogniu rozgrzać wok lub dużą patelnię (z cienkim dnem), wlać olej i jak będzie gorący wrzucić polędwiczki.
- Na dużym ogniu szybko obsmażać co chwilę mieszając (przez około 1-2 minuty, mięso ma tylko zmienić kolor z czerwonego na brązowy).
- Wyjąć polędwiczkę na talerz a do woka włożyć makaron wymieszany z dodatkami, krewetki oraz kiełki fasoli mung, mieszając co chwilę smażyć przez około 2 - 3 minuty.
- Dodać sos, jajko oraz polędwiczkę i smażyć jeszcze przez około 1 minutę. Posypać sezamem i podawać z marynowanym imbirem.
Wskazówki
Podobne danie można zrobić z kurczakiem. Można też pominąć krewetki, wówczas dobrze jest dodać nieco więcej wieprzowiny.