Oryginalne buchty wiedeńskie z powidłami śliwkowymi
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(3 głosów)
Dzisiaj chciałabym Was wirtualnie poczęstować austriackimi bułeczkami drożdżowymi. Są to buchty (buchteln), słynne wiedeńskie bułeczki, występujące z różnym nadzieniem (te najbardziej popularne nadziewane są powidłami śliwkowymi). Tradycyjne buchty mają ponoć kształt kwadratu i serwowane są w ciągu całego dnia.
Bułeczki upiekłam według przepisu zawartego w książce The Classic Art of Viennese Pastry, Christine Berl. Buchty są proste do zrobienia, ale dość nietypowe, to coś pośredniego między ciastem drożdżowym, francuskim i kruchym :-). Mają zaskakująco grubą i chrupiącą, a w zasadzie kruchą "skórkę". Miąższ jest miękki, ale w porównaniu ze skórką jest go prawie tyle samo.
Efekt grubej skórki uzyskuje się dzięki pieczeniu bułeczek w niskiej temperaturze (150 stopni), i dość długo jak na ciasto drożdżowe (1 godzinę). Kusiło mnie, aby zmienić przepis i dostosować go do zasad przyjętych przy klasycznym cieście drożdżowym, ale wytrzymałam, i nie żałuję :-) Buchty piecze się sklejeniem do góry, a nie do dołu.
Surowe ciasto drożdżowe jest bardzo plastyczne, lekkie, z małą ilością masła i jajek (a w zasadzie samych tylko żółtek) w stosunku do mąki (przynajmniej porównując je z klasycznym ciastem brioche). Szybko rośnie i łatwo się je formuje. Zaletą tego ciasta jest to, że pomieści mnóstwo nadzienia. Zamiast powideł śliwkowych można użyć innego dżemu czy marmolady, ale musi być ono gęste i sztywne (jak powidła śliwkowe) i nie zawierać wodnistego soku.
0
3
5
admin Oryginalne buchty wiedeńskie z powidłami śliwkowymi
Feinste Buchteln (lub Wuchteln).
Składniki
24 sztuk
- 500 ml ciepłego mleka
- 30 g drożdży instant
- 60 g cukru
- 230 g masła
- 850 g mąki
- 300 g żółtek (8 sztuk), w temp. pokojowej
oraz:
- 2 słoiczki powideł śliwkowych
- około 60 g roztopionego masła
- 1/2 szklanki cukru pudru
Przygotowanie
- Wymieszać połowę mleka z drożdżami i cukrem, odstawić w ciepłe miejsce na około 10 minut, aż drożdże się uaktywnią i spienią. Resztę mleka nieco podgrzać i roztopić w nim masło. Do dużej miski przesiać mąkę, zrobić wgłębienie i wlać w nie drożdże z mlekiem. Delikatnie połączyć składniki.
- Wlać mleko z masłem, wymieszać i dodać żółtka. Zagniatać energicznie ręką przez około 15 minut, aż ciasto będzie gładkie, elastyczne i swobodnie będzie odchodziło od ręki i boków miski.
- Rozłożyć ciasto do dwóch misek (lub pozostawić w jednej, ale bardzo dużej), przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce (24 - 29 stopni C) na 1 godzinę (do podwojenia objętości).
- Wyjąć ciasto z misek i złączyć je ze sobą w jedną kulę. Położyć na stolnicy posypanej mąką, podzielić na 24 części, uformować kulki i rozłożyć je na posypanej mąką stolnicy.
- Oprószając palce mąką, rozpłaszczać ciasto w dłoni, robić wgłębienie w środku i wkładać w nie po 2 płaskie łyżki powideł (powidła nie mogą być zimne). Zlepiać brzegi ciasta, pozostawiając nadzienie w środku.
- Formy do pieczenia wyłożyć papierem i układać kulki z ciasta, jedna obok drugiej (mają się ze sobą stykać), łączeniem do góry. Częścią roztopionego masła posmarować miejsca gdzie bułki łączą się ze sobą.
- Przykryć ściereczką i odstawić na pół godziny do ponownego wyrośnięcia. Piekarnik nagrzać do 150 stopni C.
- Wierzch wyrośniętego ciasta posmarować resztą roztopionego masła i wstawić do rozgrzanego piekarnika. Piec przez ok. 50 - 60 minut na złoty kolor, w środkowej części piekarnika.
- Wyjąć bułeczki z piekarnika i od razu porozdzielać je nożem i oderwać od spodu. Oprószyć cukrem pudrem i odwrócić łączeniem do dołu. Oprószyć drugą stronę bułeczek, już po ostudzeniu.