Phở z kaczką
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(20 głosów)
Jestem wielką miłośniczką orientalnych zup. Jedną z moich ulubionych jest popularna wietnamska zupa phở. Dzisiaj przygotowałam wersję pho z kaczką. Najpierw ugotowałam orientalny rosół z kaczki doprawiony imbirem, chili, anyżem, kafirem i cynamonem; następnie podałam go z perfekcyjnie usmażoną piersią kaczki oraz kilkoma innymi dodatkami (makaron soba, kiełki fasoli mung, szczypiorek, chili i kolendra). Rosół można ugotować wcześniej i przechowywać w lodówce. Przed podaniem wystarczy zagotować, ewentualnie doprawić i podać z dodatkami przygotowanymi w ostatniej chwili. Świetny pomysł na weekendowe gotowanie!
Na Kwestii Smaku były już przepisy na rosół z kaczki, ale zawsze jako pomysł na wykorzystanie korpusu (czy skrzydełek) po pieczonej kaczce. Tym razem użyłam świeżej porcji rosołowej (składającej się z korpusu, skrzydła, szyi), można ją dostać w sklepach/na działach mięsnych. Możecie też użyć np. dwóch kaczych udek. Przepis i zdjęcie - kliknij na obrazek poniżej:
0
20
4.1
admin Phở z kaczką
Składniki
Rosół z kaczki:
- porcja rosołowa z kaczki (np. korpus, skrzydło, szyja)
- pół łyżeczki soli
- kawałek pora
- 1/2 cebuli
- 2 ząbki czosnku
- 3 cm kawałek imbiru
- 1 papryczka chili
- kilka gałązek świeżej kolendry
- pół gwiazdki anyżu, 1 goździk, kawałek laski cynamonu
- 1 liść kafiru
- sos sojowy i sos rybny
Zupa Phở, 4 porcje:
- ok. 2 litrów orientalnego rosołu z kaczki (z przepisu powyżej lub rosołu z pieczonej kaczki)
- ugotowany makaron (gryczany soba lub ryżowy)
- 1 pojedyncza świeża pierś kaczki
- świeża papryczka chili i/lub 1 łyżka pasty chili w oleju
- imbir
- kiełki fasoli mung
- szczypiorek
- świeża kolendra
Przygotowanie
Rosół z kaczki:
- Mięso opłukać, włożyć do dużego garnka, zalać zimną wodą (do przykrycia mięsa, do ok. połowy garnka). Zagotować, zmniejszyć ogień, zszumować, dodać sól, pora, cebulę, czosnek, imbir, chili w całości, kolendrę, anyż, goździka, cynamon, kafir. Przykryć i gotować na umiarkowanym ogniu przez ok. 1 godzinę.
- Dodać 3 łyżki sosu sojowego, 3 łyżki sosu rybnego i gotować jeszcze przez ok. 5 minut. W tym momencie zupę można ostudzić i schłodzić, następnego dnia zebrać tłuszcz z powierzchni (nie będzie potrzebny), całość ponownie zagotować, przecedzić przez sitko. Wywar można zawekować (zamknąć na gorąco w słoikach i trzymać w lodówce). Jeśli będziemy zupę podawać tego samego dnia, zbieramy łyżką tłuszcz z powierzchni, przecedzamy przez sitko do czystego garnka i podajemy z dodatkami jak poniżej.
Zupa Phở:
- Zagotować przecedzony bulion z dodatkiem posiekanej chili i 3 plasterkami świeżego imbiru. W razie potrzeby doprawić bulion sosem sojowym i rybnym (po ok. 2 łyżki). Ugotować makaron.
- Pierś kaczki ogrzać do temp. pokojowej. Na ostatnią chwilę przed smażeniem posypać ją z dwóch stron zmieloną w młynku gruboziarnistą solą i pieprzem. Położyć skórką do dołu na zimnej patelni z grubym dnem (typu żeliwny skillet) i podgrzewać na małym ogniu aż skórka zacznie skwierczeć. Smażyć tak mięso przez ok. 15 minut na małym ogniu aż skórka się wytopi i będzie złocista. Przewrócić na drugą stronę (skórką do góry) i smażyć jeszcze przez ok. 5 minut. Zdjąć z patelni i odczekać kilka minut przed pokrojeniem.
- Do misek lub głębokich talerzy włożyć porcję makaronu, wlać gorący bulion, dodać kiełki fasoli mung, pierś kaczki, posypać szczypiorkiem i kolendrą.