Pierogi z cielęciną i kurkami

10
4.3
admin Pierogi z cielęciną i kurkami
Składniki
6 porcji
Ciasto pierogowe:
- 500 g mąki pszennej
- 1/2 łyżeczki soli
- około 400 ml chłodnej wody
Farsz:
- 500 g cielęciny (np. udźca bez kości)
- 1 duża marchewka
- 1 mała pietruszka
- 2 średnie cebule
- 400 g kurek
- 1 łyżka oliwy z oliwek
- 1 łyżka masła
- 1 jajko
- 2 łyżki oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia (niekoniecznie)
Do podania np.:
- skwarki z cebulką
- kwaśna śmietana
- roztopione masło
Przygotowanie
- Nadzienie: Mięso opłukać i pokroić na 4 części. Ułożyć w naczyniu do gotowania na parze i gotować przez około godzinę, aż będzie miękkie. Na pół godziny przed końcem gotowania, dodać pokrojoną marchewkę, pietruszkę i przepołowioną jedną cebulę. Ugotować do miękkości. Jeśli chcemy uzyskać bulion mięsny, mięso przekrojone na pół gotujemy w osolonej wodzie przez około 1 i 1/2 godziny (na pół godziny przed końcem dodajemy całe warzywa). Mięso z bulionu będzie bardziej suche od tego ugotowanego na parze lub w małej ilości (około 1 szklanki) wody.
- Kurki opłukać, osuszyć, większe pokroić. Na patelni rozgrzać oliwę z oliwek, dodać pokrojoną w kosteczkę 1 cebulę i smażyć na małym ogniu przez około 5 minut nie rumieniąc. Dodać kurki i smażyć przez około 8 minut, od czasu do czasu zamieszać. Podczas smażenia cała woda z kurek powinna wyparować. Połowę kurek posiekać w drobną kosteczkę, resztę pozostawić w całości.
- Ugotowane mięso razem z warzywami zmielić w maszynce do mięsa (sitkiem o średnich oczkach). Zmielić również połowę nieposiekanych kurek. Do zmielonego farszu dodać posiekane kurki, jajko, sól i pieprz do smaku. Nadzienie wymieszać, a najlepiej wyrobić ręką. Dodać 2 łyżki oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia lub trochę bulionu cielęcego, w razie gdyby farsz okazał się za suchy i nie chciał się zlepiać.
- Ciasto pierogowe: Mąkę przesiać na stolnicę lub blat kuchenny, zrobić w niej wgłębienie, wsypać sól. Stopniowo dodając wodę zagarniać mąkę do środka wgłębienia. Należy dodać tyle wody do ciasta, aby było miękkie i łatwo dało się wygniatać. W razie konieczności ręce i ciasto oprószać mąką. Ciasto wyrabiać przez minimum 10 minut, aż będzie miękkie i elastyczne. Przykryć ściereczką i odstawić około 15 minut (po tym czasie ciasto jeszcze zmięknie).
- Przed samym lepieniem pierogów ciasto powyrabiać jeszcze przez około 2 - 3 minuty. Odkroić 1/4 ciasta i rozwałkować je na cienki placek. Szklaneczką wycinać kółka, nakładać po łyżce nadzienia, składać na pół i zlepiać brzegi. Odkładać na bok. Pierogi gotować partiami, wrzucając je na wrzącą i osoloną wodę. Odławiać łyżką cedzakową zaraz po wypłynięciu na powierzchnię wody. Jeśli ciasto było grubsze, pierożki gotować trochę dłużej, najlepiej sprawdzić palcem, czy jest miękkie. Ulepić pierogi z pozostałego ciasta i ugotować jak powyżej.
- Podawać z wody lub odsmażane. Z dodatkiem skwarek z cebulką, roztopionego masła lub śmietany.