Pierogi z kapustą i grzybami

157
4.81
admin Pierogi z kapustą i grzybami
Tradycyjne pierogi wigilijne okraszone zeszkloną cebulką
- Sprawdzony, rodzinny przepis na najlepsze pierogi z kapustą kiszoną i suszonymi grzybami, czyli tradycyjne polskie pierogi wigilijne okraszone zeszkloną cebulką.
- To jedno z tradycyjnych dań na Wigilię - postne pierogi z nadzieniem z gotowanej kiszonej kapusty i suszonych grzybów. Sprawdzony przepis od babci, która co roku robi ogromne ilości tych pierogów, bo wszyscy w rodzinie je uwielbiają :) Do pierogów zawsze podaje zeszkloną cebulkę na oleju.
- Pierogi można oczywiście zrobić z wyprzedzeniem, przed podaniem odgrzać w gorącej wodzie. Do pierogów można podać barszcz czerwony lub traktować jako samodzielne danie.
Składniki
ok. 80 sztuk
Farsz
- 1 słoik litrowy suszonych grzybów (ok. 125 g)
- 1 kg kiszonej kapusty
- 1 marchewka
- 1 pietruszka
- 3 łyżki oleju
- 3 cebule
Ciasto pierogowe
- 600 g mąki pszennej
- 1/2 łyżeczki soli
- 400 ml wrzącej wody
- 50 g masła lub oleju roślinnego
Do podania
- 3 cebule
- około 100 ml oleju roślinnego
Przygotowanie
Farsz
- Suszone grzyby opłukać, zalać zimną wodą i odstawić do namoczenia na minimum 6 godzin lub najlepiej na całą noc. Następnego dnia odcedzić i wlać świeżą wodę, zagotować, dodać obraną marchewkę i pietruszkę, doprawić solą oraz pieprzem i gotować do miękkości, przez około 25 - 30 minut.
- Kapustę odcisnąć i ugotować pod przykryciem, w 300 ml wody do miękkości z dodatkiem soli do smaku (ok. 45 minut), dokładnie odcisnąć.
- Grzyby, marchewkę i pietruszkę odcedzić, zachowując wywar (wykorzystać do np. do zupy grzybowej). Bardzo dobrze odcisnąć z wody i razem z odciśniętą kapustą zmielić w maszynce do mięsa o bardzo dużych oczkach, ok 1 cm średnicy (lub też drobno posiekać na desce).
- Na patelni na oleju zeszklić pokrojone w kosteczkę cebule, dodać do farszu. Składniki farszu dobrze wyrobić, łącząc wszystko razem, doprawić solą i pieprzem.
Ciasto pierogowe
- Mąkę przesiać do miski, dodać sól. Do gorącej wody włożyć masło i roztopić lub wlać olej. Stopniowo wlewać do mąki, mieszając wszystko łyżką. Połączyć składniki i wyłożyć je na podsypaną mąką stolnicę.
- Zagniatać ciasto przez około 10 minut aż będzie gładkie i miękkie. Ciasto włożyć do miseczki, przykryć ściereczką i odstawić na około 30 minut.
- Ciasto podzielić na 4 części, kolejno rozwałkowywać na placki. Małą szklanką wycinać kółeczka, na środek nakładać farsz, składać na pół i zlepiać brzegi w pierogi.
- Gotować do miękkości, przez około 2 minuty, ale najlepiej sprawdzić czy pierogi są już miękkie, odławiając jednego na łyżkę cedzakową i dotykając palcem. Czas gotowania może zależeć od grubości ciasta i ilości pierogów w wodzie.
- Pierogi można tylko krótko obgotować, aby przy podgrzewaniu w wodzie, podczas podawania na obiedzie, nie rozgotowywały się.
- Pierogi podawać z zeszkloną na oleju pokrojoną w drobną kostkę cebulą.
Propozycja podania
Pierogi z kapustą i grzybami mogą być samodzielną potrawą lub dodatkiem do czerwonego barszczu wigilijnego lub do czerwonego barszczu czystego.
Pierogi z kapustą i grzybami
Pierogi z kapustą i grzybami