Drożdżówki z masą budyniowo- makową
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(4 głosów)
Smakują jak najlepszy makowiec. Bogate i maślane ciasto drożdżowe (brioche) z masą makową i budyniową. Są duże (z pewnością do podziału!) i ładnie wyrośnięte. Świetne zaraz po upieczeniu, ale drugiego i trzeciego dnia też są bardzo dobre (koniecznie podgrzane, np. w piekarniku na małej mocy). Ich sekret tkwi w wysokiej jakości francuskiego drożdżowego ciasta brioche.
Niech Was nie zaskoczy ich wielkość. Makowce trzeba piec na dwóch blaszkach, bo rozrastają się do rozmiaru XXL :-) Makowce zrobiłam podobnie do tych Drożdżówek z rodzynkami.
Przypominam sobie jeszcze smak tradycyjnego Makowca jaki upiekłam w poprzednim roku... zachwycił on moją rodzinę oraz spotkał się z Waszym dużym uznaniem. Bogaty i prawdziwy. Z dużą ilością masy makowej. Porównując właśnie ten makowiec z dzisiejszymi brioszkami, muszę jednak przyznać, że dzisiejsze makowce są chyba lepsze? Na pewno łatwiej i szybciej się je robi, a sam przepis jest niezawodny.
Do ich przygotowania użyłam gotowej masy makowej (można ją zrobić samemu, np. z przepisu na Makowiec). Krem budyniowy (Crème pâtissière) zrobiłam sama, ale i tutaj można spokojnie użyć ugotowanego budyniu.
Mam nadzieję, że Wasza rodzina i znajomi będą równie uszczęśliwieni z tego wypieku jak byliśmy my. Polecam też Rogaliki Brioche z marmoladą (a może będą równie smaczne nadziewane masą makową?)...
0
4
4.25
admin Drożdżówki z masą budyniowo- makową
Francuskie brioszki z ciasta nocnego, z masą makową i masą budyniową.
Francuskie ciasto drożdżowe brioche wyrasta 12 godzin w lodówce, najlepiej przygotować je wieczorem, a rano upiec drożdżówki. Krem budyniowy również można przygotować dzień wcześniej jak i masę makową (można użyć domowej lub kupnej). Drożdżówki można odgrzewać w kolejnych dniach po upieczeniu.
Składniki
ok. 12 sztuk
Ciasto
- 60 ml ciepłej wody
- 9 g drożdży instant
- 500 g mąki pszennej
- 70 g cukru
- szczypta soli
- 5 jajek
- 350 g miękkiego masła
Nadzienie
- 1 szklanka masy makowej
- krem budyniowy (poniżej)
Krem budyniowy
- 250 ml mleka
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
- 50 g cukru
- 3 małe żółtka
- 1,5 łyżki mąki pszennej
- 1,5 łyżki mąki ziemniaczanej
Lukier
- 1/2 szklanki pudru
- 1 łyżka soku z cytryny
oraz: roztrzepane jajko do posmarowania
Przygotowanie
Wieczorem dnia poprzedzającego pieczenie
- Ciasto: Do kubka z ciepłą wodą wsypać drożdże, wymieszać i odstawić na około 15 minut, do czasu aż się spienią. Do dużej miski wsypać mąkę, cukier, sól oraz drożdże z wodą, wymieszać drewnianą łyżką.
- Dodać jajka i za pomocą miksera ręcznego miksować składniki na wolnych obrotach lub mieszać drewnianą łyżką. Dodać kolejne jajko, zwiększyć nieco obroty miksera i miksować aż składniki się prawie połączą w jedną masę.
- Wyrabiać przez ok. 10 - 15 minut rękami lub mieszadłem miksera (ciasto będzie odchodziło od ręki). Przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na ok. 1 i 1/2 godziny.
- Teraz dodawać partiami masło cały czas wyrabiając ciasto. Gdy ciasto będzie jednolite włożyć je do miski, przykryć folią i wstawić na noc do lodówki.
Krem budyniowy (crème pâtissière)
- Do garnka wlać mleko i wsypać połowę cukru. Na średnim ogniu doprowadzić do zagotowania. W międzyczasie ubijać żółtka z pozostałym cukrem przez około 5 minut. Do żółtek przesiać oba rodzaje mąki i zmiksować na jednolitą masę.
- Stopniowo dodawać gorące mleko do ubitego kremu, ciągle mieszając rózgą. Przelać do garnka i krem zagotować na średnim ogniu, ciągle mieszając rózgą. Gotować miksując energicznie przez 2 minuty. Przelać do miski i wymieszać z ekstraktem z wanilii. Krem wystudzić i wstawić do lodówki jeśli nie będzie dzisiaj wykorzystany.
Następnego dnia rano
- Wyjąć ciasto z lodówki i rozwałkować je na lekko posypanej mąką stolnicy, na grubość ok. 1/2 cm, nadać mu kształt kwadratu o boku 35 cm. Rozsmarować krem budyniowy, a następnie masę makową. Ciasto zwinąć dość ciasno w roladę, zlepić brzegi (końce i bok), pokroić w poprzek na kawałki o szerokości 2 i 1/2 cm.
- Układać na dwóch blaszkach wyłożonych papierem do pieczenia przecięciem do góry, zachowując około 5 cm odstępy. Posmarować jajkiem. Odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na około 1 i 1/2 godziny.
- Piekarnik nagrzać do 200 stopni C. Makowce posmarować jeszcze raz jajkiem i wstawić do środkowej części piekarnika. Piec przez około 25 minut na złoty kolor.
- Wyjąć z piekarnika i wyłożyć na metalową kratkę do wystudzenia. Upiec makowce z drugiej blaszki.
- Przygotować lukier: cukier puder wsypać do miseczki i dodawać sok z cytryny w takiej ilości aby otrzymać gęsty lukier. Posmarować nim makowce.
Wskazówki
* można zastąpić 1 szklanką ugotowanego budyniu waniliowego lub śmietankowego