Uszka wigilijne z grzybami

Uszka wigilijne z grzybami
Uszka z farszem grzybowym - najlepszy przepis na uszka z suszonymi grzybami na Wigilię
Uszka grzybowe do barszczu wigilijnego to mini pierożki z nadzieniem suszonych grzybów. To tradycyjne danie wigilijne.
Ciasto jak zawsze z mojego NIEZAWODNEGO PRZEPISU. Jest bardzo plastyczne, nie ciemnieje, nie rozkleja się i jest proste do zagniecenia (wychodzi miękkie i nie trzeba dużo siły aby je zagnieść). Ciasto łatwo się rozwałkowuje, a lepienie uszek następuje naprawdę szybko (chyba, że chcemy naprawdę malutkie uszka z cienkiego ciasta, to wtedy trwa to trochę dłużej :)
Farsz to wolno gotowane suszone grzyby, zeszklona cebulka oraz sól i pieprz. Są tak aromatyczne i w otoczce z delikatnego ciasta wprost rozpływają się w ustach! Zatopione w barszczu to uczta dla podniebienia!
Gotowe uszka można trzymać 3 - 4 dni w lodówce lub zamrozić na dłużej. Można je krótko obgotować po ulepieniu, aby przy podgrzewaniu się dogotowały.
Składniki
- 300 g mąki pszennej
- szczypta soli
- 200 ml wrzącej wody
- 30 g masła lub oleju
- 40 g suszonych grzybów (borowików, podgrzybków, mieszanych)
- 1 szklanka wody
- 1 cebula
- 2 łyżki masła lub oleju
- sól i drobno zmielony pieprz
Przygotowanie
- Mąkę przesiać do miski, dodać sól. Do gorącej wody włożyć masło i roztopić lub wlać olej. Stopniowo wlewać do mąki, mieszając wszystko łyżką.
- Połączyć składniki i wyłożyć je na podsypaną mąką stolnicę. Zagniatać ciasto przez około 5 minut aż będzie gładkie i miękkie.
- Ciasto nakryć ściereczką kuchenną i odstawić na ok. 30 minut.
- Grzyby namoczyć: zalać zimną wodą i odstawić do namoczenia na kilka godzin lub na całą noc. Wodę z moczenia wylać, wlać 2 szklanki nowej wody lub do przykrycia grzybów i gotować na małym ogniu pod przykryciem przez ok. 20 minut. Jeśli nie namoczyliśmy grzybów, możemy od razu je ugotować w 1 szklance wody, ale trochę dłużej, przez około 30 minut.
- Cebulę posiekać w malutką kosteczkę, włożyć na patelnię z dodatkiem masła lub oleju i zeszklić nie rumieniąc przez około 6 minut, co chwilę mieszając.
- Ugotowane grzyby przecedzić (wywar zachować, można dodać go do barszczu). Grzyby dodać na patelnię z cebulą, doprawić solą i pieprzem i mieszając smażyć przez ok. 2 - 3 minuty. Drobno poszatkować (nożem na desce lub w rozdrabniaczu). Gotowy farsz ostudzić.
- Ciasto podzielić na 3 części i kolejno rozwałkowywać, resztę trzymać pod przykryciem. Ciasto rozwałkować na cienki placek (około 2 mm), podsypując stolnicę i wałek mąką.
- Małą szklaneczką o średnicy 4,5 cm wycinać kółka, na środek nakładać po 1/3 łyżeczki farszu. Placek złożyć na pół z nadzieniem w środku. Zlepić brzegi, następnie połączyć dwa końce tworząc jakby pierścionek - najlepiej zawinąć sobie pierożka wkoło wskazującego palca i zlepić końce. Najgrubszy środek "pierścionka" lekko odchylić.
- Gotowe uszka układać na stolnicy lub blacie oprószonych mąką. Jeśli będą czekały dłużej niż 10 minut na ugotowanie, przykryć je ściereczką.
- Zagotować osoloną wodę, wkładać partiami uszka, gotować na umiarkowanym ogniu przez około 1-2 minuty (w zależności od grubości ciasta). Wyławiać łyżką cedzakową i układać na talerzach lub tacy zachowując odstępy.
- Po dokładnym osuszeniu można układać w pojemniczkach, pudełkach plastikowych i trzymać w lodówce do 3 - 4 dni. Można też zamrozić na dłużej.
Uszka wigilijne
Uszka wigilijne