Ravioli z dynią
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(10 głosów)
Ravioli di zucca, popularne włoskie pierożki z nadzieniem z dyni, z dodatkiem mielonych migdałów lub z imbirem. Podawane z masłem szałwiowym i Parmezanem. Włosi je kochają.
Każdy region Italii ma własny pomysł na dodatki do tych pierożków z dynią. Czasem doprawiane są imbirem, częściej gałką muszkatołową. W regionie Mantova, Emilia Romagna spotyka się też dodatek marynowanych owoców a w Toskanii cenią sobie "czystą" wersję pierożków bez żadnych dodatków. W Lombardii z kolei kucharze lubią dodawać do farszu pokruszone ciastka migdałowe, czyli amaretti. Sprawdziłam w dwóch książkach z kuchnią włoską i rzeczywiście zwyczaj ten się potwierdza.
Do swoich ravioli wybrałam wersję nadzienia z imbirem (świetnie podkreśla smak dyni i czyni nadzienie bardziej wyrazistym w smaku) oraz drugi farsz - z dodatkiem mielonych migdałów (zamiast amaretti, aby uniknąć zbyt słodkiego smaku a jednocześnie nieco zagęścić farsz). Omijam popularny dość dodatek do farszu - gałkę muszkatołową, jeśli ktoś lubi jej smak, można dodać do nadzienia odrobinę tej przyprawy.
Do polania pierożków dyniowych najlepiej sprawdza się masło ze świeżą szałwią oraz tarty Parmezan. Włoski kucharz Giorgio Locatelli do masła szałwiowego dodaje jeszcze odrobinę słodkiego likieru Amaretto. Wyobraźnia podpowiada mi jeszcze kilka innych dodatków, jak oliwa z oliwek czy śmietanka, rozmaryn, zrumienione orzeszki piniowe... Bardzo zachęcam do eksperymentowania...
Ravioli dyniowe potrzebują "definicji" aby były naprawdę przepyszne. Definicją tą jest ich końcowe doprawienie (sól, pieprz) i podanie z odpowiednio przygotowanymi dodatkami (masło, szałwia i Parmezan).
Ciasto pierogowe można szybko przygotować zarówno rękoma jak i przy pomocy miksera. Nie trzeba go wyrabiać, wystarczy połączyć mąkę z jajkami. Początkowo twarde ciasto po odpoczęciu, staje się zupełnie miękkie i elastyczne. Farsz (lub samo purée z dyni) można przygotować wieczorem dnia poprzedniego. Farsz najlepiej przechowywać w lodówce.
0
10
4.5
admin Ravioli z dynią
Włoskie pierożki z dynią
Ravioli di zucca (Tortelli di zucca). Włoskie pierożki z nadzieniem z dyni, z dodatkiem mielonych migdałów lub z imbirem. Podawane z masłem i świeżą szałwią oraz tartym Parmezanem. Przygotowanie włoskiego ciasta pierogowego jest dość proste i jest dokładnie opisane poniżej, zarówno metoda "ręczna" jak i przy pomocy miksera.
Składniki
4 porcje
Farsz
- 1 łyżka oliwy
- 1 mała cebula
- 1 szklanka purée z dyni*
- 4 łyżki drobno utartego Parmezanu + dodatkowo do serwowania
- 1 łyżka mielonych migdałów lub 1 łyżeczka startego świeżego imbiru
- 1 płaska łyżka bułki tartej
- 1 jajko
Ciasto
- 300 g mąki pszennej
- 2 jajka + 1 żółtko
- 1 łyżeczka soli
- 3 - 4 łyżki wody
- 1 białko jaja
Dodatki:
- masło, świeża szałwia
Przygotowanie
- Farsz: Przygotować purée z dyni według wskazówek poniżej. Na patelni rozgrzać oliwę, zeszklić pokrojoną w drobną kosteczkę cebulę. Odmierzyć 1 szklankę purée z dyni i wymieszać z cebulą, Parmezanem, mielonymi migdałami, bułką tartą, jajkiem, doprawić solą oraz pieprzem. W wersji nadzienia z imbirem zamiast mielonych migdałów, dodać imbir do zeszklonej cebuli i chwilę razem podsmażyć na patelni, dalej postępować jak wyżej. Nadzienie wstawić do lodówki na godzinę (można przygotować dzień wcześniej).
- Ciasto: Mąkę przesiać na stolnicę, posolić, zrobić wgłębienie, w które wbić jajka i żółtko. Zagnieść ciasto mocząc ręce w wodzie i ewentualnie dodając po łyżce wody, aby ułatwić połączenie się składników. Uformować kulę z ciasta, zawinąć w ściereczkę i odstawić na 1 godzinę. Po tym czasie ciasto odpocznie i znacznie nabierze miękkości.
- Ciasto podzielić na 4 części, każdą rozwałkować wałkiem na bardzo cienki placek na podsypanej mąką stolnicy. Połowę każdego placka posmarować białkiem, na posmarowanej połówce ułożyć po łyżeczce nadzienia w odstępach 2 - 3 cm od siebie. Przykryć drugą połową ciasta, palcami docisnąć przestrzenie pomiędzy nadzieniem, radełkiem lub nożem wyciąć kwadraty z ciasta, z farszem znajdującym się w centrum.
- Zagotować osoloną wodę, włożyć porcję ravioli i gotować przez około 4 minuty, aż będą miękkie, ale nie rozgotowane. W międzyczasie roztopić kilka łyżek masła na patelni, usunąć pianę, dodać garść liści szałwii. Ravioli wyjąć łyżką cedzakową i włożyć na patelnię z masłem, wymieszać, podgrzać, posypać świeżo zmielonym pieprzem i doprawić solą. Wyłożyć na talerz i posypać tartym Parmezanem.
Wskazówki
- Przygotowanie ciasta mikserem: mąkę przesiać do misy miksera, posolić, włączyć mikser na wolnych obrotach, dodać najpierw żółtko, następnie jajka. Miksować mieszadłem aż składniki się połączą, dodając w miarę potrzeby wodę. Dłońmi uformować kulę i zawinąć ją w ściereczkę. Odstawić na 1 godzinę. Zamontować przystawkę miksera do rolowania. Kawałki ciasta najpierw rozwałkować wałkiem na 1 cm placki, następnie przepuścić je przez maszynkę, najpierw 2 razy na programie 1, następnie 2 - 3 razy na programie 4. Dalej postępować jak wyżej.
- * Purée z dyni: dynię pokroić na duże kawałki razem ze skorupą. Odrzucam środek z pestkami i pozostawiam sam zwarty miąższ przytwierdzony do skorupy. Kawałki dyni układam na blasze do pieczenia. Wkładam do piekarnika nagrzanego do 200 stopni i piekę do miękkości (maksymalnie przez 1 godzinę). Łyżką wybieram miąższ ze skorupy, zawijam go w ściereczkę, mocno wyciskam cały sok. Odsączoną, suchą dynię miksuję blenderem na purée.