Risotto z dynią
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(66 głosów)
Kto przynajmniej raz próbował risotto, dobrze wie, że nie smakuje ono tak jak ugotowany w wodzie ryż, wymieszany z dodatkami (choć bardzo podobnie wygląda;). Ryż do risotto najpierw chwilę podsmaża się na patelni, następnie podlewając co jakiś czas bulionem, gotuje aż ryż będzie al dente. Risotto to danie dla zapracowanych, nie mających czasu na długie stanie w kuchni, a chcących zjeść coś wyjątkowo smacznego. Ryż gotuje się 17 minut, a w międzyczasie można przygotować składniki, które dodaje się do gotującego się ryżu.
Risotto z dynią potrzebuje masła, nie ma tu oliwy z oliwek. To duży plus dla niego, masło świetnie pasuje do dyni. Risotto o prostej kompozycji, co jest charakterystyczne dla kuchni włoskiej.
Pokrojoną dynię można moczyć w mleku przez 12 godzin (np. przez noc), ale można pominąć ten etap jeśli nie mamy czasu. Dynię dodaje się do ryżu w dwóch partiach, jedną część na początku, a drugą pod koniec smażenia risotto. Dzięki temu część dyni prawie się rozgotowuje tworząc smaczny sos a część pozostaje w całości.
To danie jest wyjątkowe, bo przepis na Risotto di Zucca (Pumpkin and nutmeg risotto) pochodzi z książki Made in Italy: Food & Stories, autorstwa włoskiego kucharza, Giorgio Locatelli, jednego z najpopularniejszych i jednego z nielicznych mogących pochwalić się tak ogromnym dorobkiem pracy.
W książce zdradza nie tylko krok po kroku sekrety przygotowywania potraw, ale wplata też swoje historie z życia oraz rodzinne fotografie. Ukoronowaniem jego ciężkiej pracy jest restauracja jaką prowadzi w Londynie, Locanda Locatelli, zajmująca obecnie zaszczytne 10 miejsce wśród najlepszych restauracji londyńskich (a trzeba przyznać, że konkurencja jest silna, bo Londyn to przecież stolica kulinarna świata). Książka jest bardzo ciężka, typowa „cegła”. Będzie mi na pewno służyć bardzo długo. Można się z niej dowiedzieć jak powinno się profesjonalnie przygotować w domu prawdziwy włoski obiad czy deser.
Sezon na dynię nie może minąć bez tego prostego dania...Autor przepisu poleca do tego risotto swoją ulubioną odmianę dyni - Rossa Piacentina.
0
66
4.55
admin Risotto z dynią
Składniki
2 porcje
- 1 szklanka obranej i pokrojonej w 1 cm kosteczkę dyni
- 1 szklanka mleka
- 2 łyżki masła
- 1 mała cebula szalotka (lub 1/4 cebuli)
- 100 g ryżu do risotto (1 filiżanka)
- 1/4 szklanki białego wina
- 1/2 litra bulionu drobiowego
- tarta gałka muszkatołowa
oraz
- 20 g zimnego masła (3 - 4 łyżki) pokrojonego w kawałki
- 25 g tartego Parmezanu (1/2 filiżanki)
Przygotowanie
- Dynię zalać mlekiem i moczyć przez 12 godzin, trzymając ją w lodówce (jeśli nie masz czasu, pomiń ten etap). Odcedzić przed przystąpieniem do gotowania risotto. Zagotować bulion i trzymać na małym ogniu.
- Roztopić 2 łyżki masła na patelni, dodać pokrojoną w kosteczkę cebulę i połowę dyni. Smażyć na małym ogniu aż cebulka się zeszkli, ale nie będzie zrumieniona, przez około 5 minut. Dodać ryż, zwiększyć ogień do średniego i mieszając chwilę podsmażać aż pokryje się masłem. Wlać wino i odparować.
- Zacząć stopniowo wlewać bulion, po jednej łyżce wazowej, za każdym razem mieszając. Kiedy ryż zaabsorbuje całkowicie jedną porcja bulionu, dodać kolejną. Gotować w ten sposób przez 15 - 17 minut, wlewając kolejne porcje bulionu i co chwilę mieszając. W połowie tego czasu dodać resztę dyni i doprawić risotto gałką muszkatołową.
- Na koniec risotto nie powinno być zbyt suche ani za bardzo wodniste (może pozostać ci trochę bulionu). Ryż musi być al dente ale i jednocześnie miękki. Patelnię zdjąć z ognia i odczekać 1 minutę. Włożyć kawałki zimnego masła i wymieszać drewnianą łyżką. Na koniec połączyć z tartym Parmezanem. Doprawić solą oraz pieprzem.