Bogracz - gulasz z węgierskiego kociołka
Bogracz - gulasz z węgierskiego kociołka
Gotowany w żeliwnym garnku, tzw. kociołku węgierskim zawieszanym na trójnogu nad ogniskiem. Z mięsem, ziemniakami, papryką i pomidorami, doprawiony mieloną papryką. Możliwy do ugotowania również w warunkach domowych, na kuchence, choć najlepiej smakuje właśnie na świeżym powietrzu, wolno gotowany nad żywym ogniem :-) Kociołek węgierski na ognisku to nie tylko smaczne jedzenie, ale również świetny sposób na spędzenie czasu z rodziną lub przyjaciółmi!
Przygotowanie bogracza jest proste, takie jak w klasycznym gulaszu; najpierw podsmażamy i gotujemy samo mięso, a gdy będzie już miękkie dodajemy warzywa (ziemniaki, paprykę i pomidory). Gotujemy jeszcze chwilę do miękkości. Lubię czuć większe i nierozgotowane kawałki papryki w gulaszu, dodaję ją więc pod koniec gotowania. Na pomidory też mam swój sprawdzony sposób, dodaję je zaledwie na chwilę przed końcem gotowania, dzięki czemu gulasz smakuje świeżo i lekko. Według mnie ważną czynnością w gotowaniu gulaszu jest podsmażenie samego mięsa. Najlepiej aby nie utraciło ono swojej soczystości. Garnek musi być bardzo dobrze rozgrzany a mięso dokładnie obsmażone na dużym ogniu. Dzięki temu mięso będzie soczyste a nie przesuszone. Możemy obsmażać mięso partiami, tak aby nie obniżać temperatury w garnku.
Z tego typu dań polecam też zupę gulaszową i gulasz z wołowiny z dynią - obydwa świetnie udadzą się na kociołku węgierskim :-)