Chleb buraczkowy
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(15 głosów)
Bardzo ciekawe domowe pieczywo ze zdrowej mąki pełnoziarnistej (u mnie orkiszowa eko), z dodatkiem całego świeżego buraczka oraz soku z buraka (świeżego lub kiszonego). Z dodatkiem ziaren: brązowego siemienia lnianego oraz pestek dyni, oraz oczywiście z kminkiem.
Bardzo łatwo się go robi, wystarczy wyrabiać przez 10 minut połączone składniki. Najłatwiej wyrabiać za pomocą miksera. Chleb długo pozostaje świeży, przechowujemy go w ściereczce. Można do niego wykorzystać sok z kiszonych buraczków jak same kiszone buraki (rozdrobnione) - często pytacie właśnie o możliwość wykorzystania buraków z kiszonki.
Do buraczkowego chlebka pasują np. hummus, awokado, łosoś wędzony, rzodkiewka, ale nie tylko, również sery żółte, ser biały, ser kozi.
0
15
4.93
kwestiasmaku Chleb buraczkowy
Z siemieniem lnianym i pestkami dyni
Buraczkowy chleb z mąki razowej, z siemieniem lnianym i pestkami dyni. Pyszny, zdrowy chleb z dużą zawartością pełnego ziarna, z dodatkiem buraków.
Składniki
1 bochenek
- 200 g obranych i drobno startych surowych buraków (1 średni)
- 250 ml soku z buraków (surowych lub kiszonych)
- 1 łyżka syropu klonowego lub miodu lub cukru
- 1 łyżka kminku (rozdrobnionego lub całego)
- 1 łyżka soli morskiej
- 60 ml pestek dyni
- 60 ml ziaren siemienia lnianego, najlepiej brązowego
- 420 g mąki chlebowej typ 1100 np. orkiszowej (lub pszennej)
- 14 g drożdży instant (2 opakowania) lub 50 g drożdży świeżych
Przygotowanie
- Buraki obrać i zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Umieścić w dużej misce, dodać sok z buraków oraz resztę składników: syrop lub miód, kminek, sól, pestki dyni oraz siemię lniane.
- Wsypać mąkę oraz dodać drożdże (świeże rozkruszyć). Wyrabiać ciasto robotem kuchennym (na wolnych obrotach) albo ręcznie przez ok. 10 minut. Ciasto będzie dość lepkie.
- Przykryć ściereczką i zostawić do wyrośnięcia na 2 godziny.
- Formę podłużną ok. 30 cm wyłożyć arkuszem papieru do pieczenia. Wyrobione ciasto wymieszać pozbywając się pęcherzy powietrza i wyłożyć do formy.
- Odstawić do wyrośnięcia pod ściereczką na 1 godzinę.
- Piekarnik nagrzać do 250 stopni C. Wstawić chleb do piekarnika na środkową półkę i od razu obniżyć temperaturę do 200 stopni C.
- Piec przez 45 minut. Wyjąć z piekarnika, ostudzić. Wyjąć z formy pozbywając się papieru. Zawinąć w ściereczkę i w ten sposób przechowywać.
Wskazówki
Można zrobić chleb żytni używając 120 g mąki żytniej oraz 300 g mąki pszennej chlebowej.
- Chleb pełnoziarnisty z burakami