Klasyczne piersi kurczaka smażone w panierce
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(10 głosów)
Parę sprawdzonych przepisów rodziców. Zapraszam na tradycyjne potrawy świąteczne, wśród nich m.in. sałatkę jarzynową, tymbaliki drobiowe, rybę po grecku, kutię, pieczoną szynkę, galaretę (zimne nóżki), śledzie, łazanki z kapustą i grzybami oraz gotowany schab. A na deser ciasto – kostka alpejska :-)
Kolejne tradycyjne przepisy - Tradycyjne przepisy część 2.
0
10
4.3
admin Klasyczne piersi kurczaka smażone w panierce
Z tłuczonymi ziemniakami i marchewką z groszkiem.
Poniżej znajdziecie też wskazówki jak dobrze usmażyć mięso w panierce na patelni.
Składniki
4 porcje
- 2 pojedyncze piersi z kurczaka
- sól
- jajko, mleko, bułka tarta
- masło klarowane do smażenia lub olej roślinny
- 1 paczka mrożonej krojonej w kosteczkę marchewki z groszkiem
- 2 łyżki masła
- 4 łyżki śmietanki 30%
- 1 kg ziemniaków
Przygotowanie
- Piersi z kurczaka przekroić wzdłuż na 2 cieńsze filety. Rozbić je tłuczkiem na kotlety tej samej grubości. Doprawić solą, obtoczyć w roztrzepanym jajku z dodatkiem 2 - 3 łyżek mleka, na koniec w bułce tartej. Smażyć na rozgrzanym maśle klarowanym lub oleju na złoty kolor z dwóch stron (czytaj uwagi poniżej).
- Mrożone warzywa rozmrozić na sitku pod ciepłą bieżącą wodą. Odcedzić, włożyć do garnka, wlać niewielką ilość wody (ok. 1/3 szklanki) i gotować bez przykrycia co chwilę mieszając przez ok. 3 - 4 minuty do miękkości warzyw. Dodać masło, sól i pieprz, chwilę razem pogotować. Na koniec wlać śmietankę wymieszaną z 2 łyżeczkami mąki, zagotować. Zdjąć z ognia jak tylko sos będzie już gęsty.
- Ziemniaki obrać, większe przekroić, włożyć do garnka, zalać zimną wodą, posolić. Zagotować, następnie gotować pod przykryciem przez ok. 30 minut do miękkości (wbity widelec lub nóż powinien gładko w nich się zanurzać). Odcedzić i od razu rozgnieść praską do ziemniaków, dodając 2 łyżeczki masła i w razie potrzeby więcej soli.
Wskazówki
Aby smażona potrawa była nie tylko smaczna ale i zdrowsza, przy smażeniu należy zachować następujące reguły:
Stosując poniższe zasady, potrawa będzie chrupka, zachowa aromat i smak. Będzie lekka i łatwo przyswajalna w trawieniu. Smażony kotlet będzie w środku soczysty, ale nie tłusty, a panierka chrupiąca. Odpowiednia warstwa tłuszczu (nie za mała) spowoduje mniejsze wchłanianie go w potrawę. Należy wybrać masło klarowane lub dobry olej do smażenia np. z orzechów arachidowych - ziemnych.
- należy smażyć na dobrze rozgrzanej patelni, 140 - 160℃
- w dużej ilości gorącego tłuszczu (2 - 3 mm warstwa) najlepiej masła klarowanego lub oleju
- w niedużych porcjach, tak aby temperatura na patelni nie zmniejszyła się.