Ogórki małosolne

55
4.67
kwestiasmaku Ogórki małosolne
- Ogórki małosolne przygotowuje się ze świeżych ogórków gruntowych. To niezapomniany smak lata i obowiązkowy dodatek do kanapek lub do obiadu. Są nie tylko smaczne ale i stanowią źródło probiotyków, witamin i są niskokaloryczne.
- W uproszczeniu ogórki małosolne to ogórki kiszone, ale trzymane w zalewie z solą i przyprawami znacznie krócej. Tak samo się je przygotowuje, ale krócej trzyma, czyli różnią się długością okresu fermentowania. Ogórki małosolne są gotowe do spożycia już po około 2 - 3 dniach, a ogórki kiszone trzymamy do zimy i znacznie dłużej.
- Z podanych poniżej proporcji składników otrzymamy 1 duży (3 litrowy) słój lub 2 - 3 mniejsze (po ok. 1 - 1,5 litra). Zapraszam po mój rodzinny przepis na ogórki małosolne.
Składniki
- 1 kg ogórków (świeżych, niezbyt dużych, ze sprawdzonego źródła)
- 5 gałązek kopru
- kilka ząbków czosnku, obranych i przekrojonych na pół
- 15 cm kawałek korzenia chrzanu
- kilka liści porzeczki lub wiśni (niekoniecznie)
- 1 i 1/2 litra wody
- sól kamienna do przetworów
Przygotowanie
- Ogórki wymoczyć w zimnej wodzie (ok. 3 godziny). Następnie dokładnie umyć, umieścić w dużym słoju lub kilku mniejszych półtoralitrowych słoikach.
- Dodać obrane i przekrojone na połówki ząbki czosnku, obrany i pokrojony na kilka kawałków chrzan, koper, liście porzeczki lub wiśni. W dużym słoju układamy ogórki na przemian z dodatkami, w mniejszych pionowo ogórki, w przestrzenie wciskamy dodatki.
- Wszystko zalać posoloną wodą (soli dajemy po czubatej łyżce stołowej soli na 1 litr wody, dokładnie mieszamy). Całe ogórki powinny być przykryte zalewą. Przykryć gazą i zabezpieczyć gumką recepturką.
- Odstawić w zacienione miejsce na 3 - 5 dni (w zależności od temperatury). Pierwszym objawem, że ogórki są już gotowe, będzie mętniejąca woda.
Ogórek małosolny