Fasolka z tuńczykiem i świeżą szałwią
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(9 głosów)
Aromatycznie i na ciepło. Fasola z tuńczykiem, to zarówno danie z kuchni włoskiej jak i pomysł na nowoczesną potrawę wigilijną. Proponuję ugotować własną fasolkę Piękny Jaś i użyć świeżego tuńczyka. Jeszcze tylko dużo świeżej szałwii, trochę zrumienionego czosnku i mamy bardzo smaczne świąteczne danie. Nawet trochę się nie spodziewałam, że efekt będzie tak udany. Potrawę można łatwo odgrzać, a i jej przygotowanie nie jest wcale skomplikowane. Polecam nie tylko na święta, ale i przez cały rok.
Inspiracją do przygotowania tej potrawy był przepis Lindy Doeser, Fagioli al tonno, z książki Smaki Świata Włochy, o której wspominałam przy okazji wczorajszego dania.
0
9
4.11
admin Fasolka z tuńczykiem i świeżą szałwią
Składniki
2 porcje
- 4 garście suchej fasoli
- 120 g filetu świeżego tuńczyka (można zastąpić tuńczykiem z puszki)
- pęczek świeżej szałwii
- 2 ząbki czosnku, rozgniecione na desce bokiem noża
- 4 łyżki oliwy z oliwek do smażenia + oliwa extra virgine do polania po potrawie
- sól i świeżo zmielony czarny pieprz
Przygotowanie
- Fasolę opłukać, włożyć do garnka, zalać zimną wodą i odstawić na noc do namoczenia. Wodę z moczenia wylać, wlać nową w ilości zakrywającej całą fasolę, włożyć gałązkę szałwii i gotować pod przykryciem przez 50 minut, w razie potrzeby dolać wody. W połowie gotowania fasolkę posolić.
- Świeżego tuńczyka umyć, osuszyć, oprószyć solą oraz pieprzem. Usmażyć na 1 łyżce oliwy na lekko złoty kolor, podzielić na cząstki. Zdjąć z patelni i trzymać w cieple.
- Na patelnię wlać 1 łyżkę oliwy, włożyć ząbki czosnku, zrumienić z dwóch stron, pod koniec podsmażyć też garść grubo posiekanych liści szałwii.
- Czosnek i szałwię zdjąć z patelni, wlać 2 łyżki oliwy i włożyć odsączoną fasolę (wywar zachować!). Smażyć przez 3 minuty od czasu do czasu mieszając.
- Na patelnię z fasolą wlać wywar, w którym się gotowała, przykryć pokrywką i gotować przez 5 - 7 minut, aż fasolka wchłonie połowę płynu. Dodać cząstki tuńczyka, odłożony czosnek i szałwię, podgrzać i doprawić solą oraz pieprzem. Polać dużą ilością oliwy extra virgine. Podawać z chlebem żytnim opieczonym w tosterze.
Wskazówki
- Dobrze jest pozostawić na patelni z gotującą się fasolką trochę sosu, jest on bardzo smaczny i aromatyczny. Świetnie smakuje wymaczany chlebem żytnim.
- Jeśli przeszkadza Ci czosnek, po ugotowaniu potrawy, możesz go po prostu wyjąć.
- Jeśli mamy czas, tuńczyka można wcześniej marynować, trzymając go przez pół godziny w lodówce w marynacie z soku z cytryny, soli, pieprzu, posiekanym czosnkiem i oliwą z oliwek. Zobacz np. marynatę do tuńczyka w daniu z koprem włoskim. Tuńczyka można też ugotować na parze.