Bigos pieczony z mielonym mięsem i grzybami

10
4.4
admin Bigos pieczony z mielonym mięsem i grzybami
Składniki
6 porcji
- 2 łyżki oleju roślinnego
- 1 cebula
- 300 g mielonego mięsa np. łopatki
- 1/3 główki białej kapusty
- 500 g kapusty kiszonej
- 2 łyżki sosu sojowego
- 1 łyżka sosu worcestershire
- 1/3 szklanki czerwonego wina
- 300 g świeżych grzybów leśnych
- 2 łyżki powideł śliwkowych
- 1 twarde i kwaśne jabłko np. antonówka
- 1/4 szklanki soku jabłkowego
Przyprawy
- około 1,5 łyżeczki soli morskiej
- po 1 łyżeczce zmielonego czarnego i białego pieprzu
- 5 ziaren jałowca
- 1,5 łyżeczki kminku w całości
Przygotowanie
- W garnku żaroodpornym lub zwykłym garnku, na oleju, zeszklić posiekaną w kosteczkę cebulę, od czasu do czasu zamieszać. Zwiększyć ogień, dodać zmielone mięso i dokładnie obsmażać przez około 7 minut. Wlewać kolejno: sos sojowy, sos worcestershire, czerwone wino. Włożyć posiekaną świeżą kapustę a później kapustę kiszoną (jeśli jest bardzo kwaśna należy ją wcześniej przepłukać). Wymieszać i dalej gotować. Piekarnik nagrzać do 180 stopni C.
- Grzyby oczyścić i pokroić na kawałki. Dodać do gotującej się kapusty razem z powidłami śliwkowymi, wymieszać. Dodać starte jabłko (ze skórką) oraz przyprawy (jeśli chcemy aby bigos był łagodny, pomijamy biały pieprz).
- Wszystko wymieszać, zalać sokiem jabłkowym, wlać 1/4 szklanki wody i zagotować. Przykryć pokrywą i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec przez 1/2 godziny, następnie przemieszać i sprawdzić czy ilość soli jest wystarczająca. Zmniejszyć temperaturę do 160 stopni C i piec jeszcze przez 1 i 1/2 godziny, w międzyczasie 2 - 3 razy potrawę przemieszać.
Wskazówki
- Składniki na bigos obsmażam od razu w dużym żaroodpornym garnku z pokrywą, który później wstawię do piekarnika. Jeśli nie mamy takiego garnka, możemy przygotowywać składniki w zwykłym garnku i przed pieczeniem przełożyć do naczynia żaroodpornego. Możemy też całą potrawę od początku do końca przygotować na kuchece, najlepiej w garnku z grubym dnem.
- Zamiast świeżych grzybów można użyć suszonych, bez wcześniejszego ich namaczania. Dodajemy je w tym samym momencie co grzyby świeże.