Risotto ze szparagami
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(97 głosów)
Ugotowane na domowym bulionie szparagowym, z dodatkiem podduszonych wcześniej szparagów. Z serem pecorino i dekoracją z mięty lub świeżego oregano. Bulion do risotto ugotowałam na twardych końcach zielonych szparagów. Do większości dań tych końcówek nie można wykorzystać, więc zwykle je wyrzucamy. Warto je jednak zachować i ugotować na nich bulion np. do zupy szparagowej lub właśnie do risotta.
Być może przygotowanie dzisiejszego dania wydaje się skomplikowane, ale wcale tak nie jest. Myślę, że po obejrzeniu krótkiego filmu instruktażowego rozwieją się wszelkie wątpliwości :-) Przygotowanie risotta dzieli się na 3 części: ugotowanie bulionu na końcach szparagów, podsmażenie zielonych łodyg oraz ugotowanie właściwego risotta z przygotowanych wcześniej bulionu, szparagów oraz z samego ryżu.
Każdą część dania rozpoczynamy od zeszklenia cebuli na maśle, więc najlepiej posiekaną cebulę podzielić na 3 części i każdą zeszklić na 1 łyżce masła. Warto też pamiętać o tym, aby cebulę zeszklić wolno na małym ogniu, nie dopuścić do jej zrumienienia.
0
97
4.76
admin Risotto ze szparagami
Składniki
2 porcje
- 1 pęczek zielonych szparagów (około 12 sztuk)
- 1 duża cebula, posiekana w małą kosteczkę
- 3 łyżki masła + dodatkowe 3 łyżki zimnego masła
- 700 ml bulionu jarzynowego lub wody
- 1 łyżka oliwy extra vergine
- sól morska i świeżo zmielony czarny pieprz
- 1/2 szklanki (100 g) ryżu do risotto np. Arborio
- 40 ml białego wytrawnego wina
- 30 g tartego sera pecorino lub parmezanu
Do dekoracji: świeża mięta lub oregano
Przygotowanie
- Szparagi: opłukać, odłamać zdrewniałe białe i jasnozielone końce łodyg (same złamią się w odpowiednim miejscu). Pokroić je nożem na plasterki i odłożyć. Resztę zielonych łodyg pokroić na około 3 - 4 cm kawałki, odłożyć.
- Na małej patelni roztopić 1 łyżkę masła, dodać 1/3 ilości posiekanej cebuli i zeszklić ją mieszając od czasu do czasu nie rumieniąc, przez około 5 minut. Dodać zielone łodygi szparagów (pokrojone na 3 - 4 cm kawałki) i smażyć przez około 5 minut aż nieco zmiękną. Odstawić z ognia. Zmiksować blenderem około 1/3 ilości szparagów z patelni (dodając w razie potrzeby troszkę wody) i powstały puree dodać do szparagów pozostawionych w całości. Wymieszać, doprawić solą i pieprzem, odłożyć.
- Bulion szparagowy: w niedużym garnku roztopić 1 łyżkę masła, dodać 1/3 część cebuli i zeszklić ją mieszając od czasu do czasu nie rumieniąc, przez około 5 minut. Dodać pokrojone na plasterki białe końce szparagów i mieszając smażyć nie rumieniąc przez około 1 - 2 minuty. Wlać bulion lub wodę, oliwę, doprawić solą i pieprzem i zagotować. Gotować pod przykryciem przez około 5 minut. Przelać do drugiego garnka bezpośrednio przez sitko dociskając wypukłą stroną łyżki ugotowane końce szparagów i cebulę, tak aby jak najwięcej smaku i miąższu dostało się do bulionu. Zgromadzone na sitku zdrewniałe resztki łodyg wyrzucić. Klarowny bulion podgrzać (ma być gorący w momencie dodawania do risotta).
- Risotto: W wysokim garnku roztopić pozostałą łyżkę masła, dodać pozostałą 1 łyżkę cebuli i zeszklić ją mieszając od czasu do czasu nie rumieniąc, przez około 5 minut. Dodać ryż i smażyć na małym ogniu przez około 1 minutę ciągle mieszając aż cały ryż się podgrzeje. Wlać wino i całkowici odparować. Następnie stopniowo (po około 1/2 szklanki) dodawać gorący bulion, mieszając ryż. Dodawać kolejną porcję bulionu dopiero wówczas gdy poprzednia zostanie wchłonięta przez ryż. Po 10 minutach gotowania dodać zielone kawałki szparagów z dodatkiem puree szparagowego i wymieszać. Dalej gotować risotto dodając bulion przez około 6 minut, do czasu aż ryż będzie miękki (al dente w środku) dodając więcej bulionu w razie konieczności.
- Odstawić risotto z ognia. Odczekać 1 - 2 minuty i po tym czasie dodać pokrojone w kostkę zimne masło oraz tarty ser pecorino lub parmezan. Wymieszać i doprawić w razie konieczności solą i pieprzem. Udekorować świeżą miętą lub oregano.
- Risotto ze szparagami