Fasolka zapiekana z cebulką
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(13 głosów)
Parę sprawdzonych przepisów rodziców. Zapraszam na tradycyjne potrawy świąteczne, wśród nich m.in. sałatkę jarzynową, tymbaliki drobiowe, rybę po grecku, kutię, pieczoną szynkę, galaretę (zimne nóżki), śledzie, łazanki z kapustą i grzybami oraz gotowany schab. A na deser ciasto – kostka alpejska :-)
Kolejne tradycyjne przepisy - Tradycyjne przepisy część 2.
0
13
5
admin Fasolka zapiekana z cebulką
Zapiekana drobna fasolka z dużą ilością cebulki i oleju. To tradycyjne danie wigilijne w mojej rodzinie. Podawana na gorąco, prosto z piekarnika, zawsze jest popularna wśród gości.
Przygotowanie można rozłożyć na 3 dni. Pierwszego dnia zalewamy fasolkę wodą i moczymy przez noc. W drugim dniu gotujemy, a w trzecim zapiekamy z zeszkloną cebulą.
Składniki
6 porcji
- 700 g surowej fasolki (drobnej)
- 700 g cebuli
- 2/3 szklanki oleju rzepakowego
- sól, pieprz
- majeranek i kminek
Przygotowanie
- Fasolkę opłukać, zalać zimną wodą i odstawić na noc. Wody powinno być więcej niż fasolki, bo napęcznieje.
- Następnego dnia fasolkę odcedzić, wlać nową wodę w ilości 3 szklanek, dodać 1,5 łyżeczki soli i ugotować pod przykryciem do miękkości (około 1,5 godziny).
- Fasolkę doprawić solą (w razie potrzeby) oraz zmielonym pieprzem.
- W międzyczasie na kilku łyżkach oleju zeszklić drobno pokrojoną cebulkę. Pod koniec, gdy cebulka będzie już lekko złota, dodać resztę oleju.
- W naczyniu żaroodpornym układać kolejno warstwę fasolki i cebuli z olejem. Nabierając porcję fasolki, przy okazji odcedzać ją z nadmiaru zalewy. Na koniec całość posypać majerankiem i kminkiem.
- Przykryć (pokrywą lub folią aluminiową) i zapiekać w piekarniku nagrzanym do temperatury 180℃, przez około 30 minut lub aż do uzyskania złotego koloru na wierzchu potrawy.
Wskazówki
Tak przygotowaną fasolkę można też dodać do kapusty z grzybami.