Konfitura truskawkowa

4
4.75
admin Konfitura truskawkowa
Powidła truskawkowe, dżem z truskawek
Większa ilość cukru to bardziej gęsta konfitura i "dłuższy termin przydatności do spożycia". Jeśli dajemy mniej cukru, wówczas słoiki z konfiturą trzeba pasteryzować a słoiki wcześniej wyparzyć (czytaj wskazówki poniżej).
Składniki
4 x 250 ml
- 1 kg truskawek
- 700 g - 1 kg cukru
- sok z 1 cytryny i szczypta skórki
- wanilia (1 łyżeczka pasty waniliowej lub ziarenka z 1 laski wanilii lub 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego lub 2 łyżki cukru z prawdziwą wanilią)
Opcjonalnie
- pektyna (gotowej w ilości podanej na opakowaniu lub pestki z 2 cytryn zawiązane w gazę)
- 50 ml likieru cytrynowego limoncello
Przygotowanie
- Truskawki opłukać pod chłodną bieżącą wodą. Osuszyć, oderwać szypułki. Większe truskawki przekroić na pół, mniejsze pozostawić w całości. Włożyć do garnka, zagotować, następnie gotować na średnim ogniu przez 15 minut, od czasu do czasu zamieszać.
- Dodać cukier, sok i skórkę z cytryny (wcześniej sparzoną i wyszorowaną), wanilię, pestki zawinięte w gazę lub pektynę oraz likier cytrynowy Limoncello jeśli go używamy. Wymieszać, zagotować, zmniejszyć ogień do małego i dalej gotować przez 15 minut, od czasu do czasu mieszając.
- Podczas gotowania usuwać zgromadzoną na powierzchni pianę - dzięki temu konfitura będzie klarowna. Na koniec wyłowić gazę z pestkami i laskę wanilii. Od razu przelać konfiturę do wyparzonych/sterylnych i suchych słoików (informacja poniżej). Dobrze zakręcić i odwrócić do góry dnem. Po ostudzeniu z powrotem odwrócić i schować do spiżarki lub piwnicy na zimę lub od razu używać. Po studzeniu konfitura powinna jeszcze zgęstnieć.
Wskazówki
Aby konfitura była bardziej gęsta można ją gotować w 3 turach, przez 3 kolejne dni, na małym ogniu, każdorazowo po około 10 minut. Można też wyłowić całe owoce z przygotowanej konfitury i gotować sam syrop, aż do zmniejszenia objętości o połowę. Na koniec łączymy syrop z owocami i zamykamy w słoikach.
Jak wyparzyć (wysterylizować) słoiki:
- słoiki wraz z zakrętkami można włożyć do zmywarki i włączyć standardowy program mycia/suszenia. Konfiturę nakładać do jeszcze gorących i suchych słoików.
- lub słoiki wraz z zakrętkami wstawić do zimnego piekarnika, następnie rozgrzewać go do 120 stopni C i wyparzać przez około 40 minut.
Jak pasteryzować słoiki wypełnione konfiturą:
- słoiki o podobnej wysokości wstawiamy do dużych garnków (słoiki nie mogą stykać się ze sobą). Wlewamy wodę (musi sięgać poniżej nakrętki, np. do około 2/3 wysokości słoika). Gotujemy na umiarkowanym ogniu przez około pół godziny.
- lub słoiki wstawiamy do nagrzanego do 120 stopni piekarnika i "pieczemy" przez około 20 minut, otwieramy piekarnik i studzimy w otwartym piekarniku.