Sernik z musem śliwkowym
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(15 głosów)
Czyli ciąg dalszy śliwkowych słodkości. Pamiętacie bestsellerowy Sernik Malina? Dzisiaj jeszcze lepsza propozycja :-) Znany przepis a całkiem nowy i zaskakujący smak.
Kakaowy spód z nutą cynamonu, masa serowa z akcentem pomarańczowym oraz mus śliwkowy z kawałkami śliwek. Wszystko jest na TAK w tym deserze, proste przygotowanie z ogólnie dostępnych składników, bez konieczności schładzania sernika, duża porcja w większej blaszce, podzielność na wiele porcji. Nikt nie pozostanie obojętny na ten smak. Jestem pewna, że polubicie go tak jak Sernik Malina ;-)
0
15
4.73
admin Sernik z musem śliwkowym
Kakaowo-cynamonowy spód, masa serowa z nutą pomarańczy oraz mus śliwkowy z kawałkami śliwek
Składniki
Spód:
- 250 g ciasteczek kruchych kakaowych
- 1 łyżeczka cynamonu
- 3 łyżki masła
Masa serowa:
- 1 kg zmielonego twarogu sernikowego (może być gotowy)
- 1 i 1/2 szklanki cukru
- 3 łyżki mąki/skrobi ziemniaczanej
- 5 jajek
- skórka starta z 1 pomarańczy
Mus śliwkowy:
- 800 g śliwek węgierek (świeżych lub mrożonych)
- 1 cukier wanilinowy
- 10 g żelatyny w proszku (1 pełna łyżka stołowa)
- 5-6 łyżek likieru amaretto (lub woda)
- 600 g śmietanki kremówki 30% (długo schładzanej)
- 2/3 szklanki cukru pudru
Dekoracja:
- uprażone obrane orzechy laskowe
- np. posypka z kakao + cukru pudru (np. z brązowego cukru) i cynamonu lub polać roztopioną ciemną czekoladą tworząc fantazyjne wzorki
Przygotowanie
Spód:
- Rozdrobnić na proszek ciasteczka, wymieszać z cynamonem i roztopionym masłem, wyłożyć na spód formy o wymiarach 25 x 36 cm (np. z odpinaną obręczą), uklepać.
Masa serowa:
- Piekarnik nagrzać do 175 stopni C. Do dużej miski włożyć ser, dodać cukier i mąkę, zmiksować do połączenia się składników. Następnie dodawać po jednym jajku za każdym razem miksując na średnich obrotach miksera po około 15 sekund po każdym jajku. Dodać skórkę z pomarańczy, zmiksować.
- Masę wylać na spód i wstawić do piekarnika. Piec przez 15 minut, następnie zmniejszyć temp. do 120 stopni C i piec sernik przez 30 minut, po tym czasie powinien być już ścięty. Wyjąć i ostudzić.
Mus śliwkowy:
- Śliwki świeże pokroić na połówki i wypestkować. Śliwki mrożone rozmrozić. Połowę śliwek ułożyć na blaszce do pieczenia i wstawić do piekarnika nagrzanego do 200 stopni. Piec przez ok. 30 minut. Wyjąć z piekarnika i pokroić na mniejsze kawałki.
- Resztę śliwek zmiksować blenderem na mus, połączyć z upieczonymi śliwkami i cukrem wanilinowym. Do garnuszka wlać likier amaretto, dodać żelatynę i wymieszać. Odstawić na 10-15 minut. Następnie delikatnie, na małym ogniu podgrzewać żelatynę ciągle mieszając i uważając aby jej nie zagotować. Następnie dodawać po łyżce zmiksowane śliwki (dodać ok. 4-6 łyżek musu śliwkowego) za każdym razem mieszając. Żelatynę przelać do reszty musu i wymieszać.
- W zimnej metalowej misce ubić śmietankę kremówkę z dodatkiem cukru pudru na sztywną pianę (ubijać na małych obrotach miksera, później zwiększyć do średnich). Do śmietany dodać śliwki i zmiksować, wyłożyć na masę serową. Wstawić do lodówki na około 3 godziny lub do czasu aż mus zesztywnieje.
Dekoracja:
- Położyć uprażone orzechy laskowe (np. po 1 orzechu na 1 kosteczkę ciasta) oraz posypać przez sitko kakao zmiksowane w młynku do kawy z cynamonem i cukrem brązowym. Lub polać fantazyjnie polewą czekoladową.
Wskazówki
- Zamiast gotowych ciasteczek można upiec własny kruchy kakaowy spód: 200 g mąki pszennej (lub mieszanki mąk bezglutenowych np. kokosowa, ryżowa, ziemniaczana i amarantusowa) + 1 łyżeczka proszku do pieczenia + 100 g masła + 50 g cukru + 1/2 łyżeczki cynamonu + 2 łyżki kakao + 2 żółtka + 1-2 łyżki zimnej wody. Do miski wsypać mąkę, dodać proszek do pieczenia, pokrojone w kawałeczki masło, cukier, cynamon i kakao. Rozcierać palcami lub mieszadłem miksera składniki aż powstanie kruszonka. Dodać żółtka i zagnieść kulę z ciasta dodając w razie potrzeby zimną wodę. Wyłożyć na spód blaszki i wstawić do piekarnika nagrzanego do 175 stopni C. Piec przez 15 minut.
- Sernik można zrobić bez spodu. Można użyć śliwek mrożonych.