Kiszona kapusta

25
4.48
kwestiasmaku Kiszona kapusta
- Kapustę kisimy w październiku, aż do Wszystkich Świętych, pierwsze słoiki otwieramy na początku grudnia. Poniżej podaję przepis mojej mamy, która od lat przygotowuje własną, domową kapustę, którą wszyscy w rodzinie uwielbiamy!
- Domowa kiszona kapusta to bogate źródło witaminy C i gotowa, zdrowa surówka na każdą okazję w jesienne i zimowe dni. Wystarczy dodać starte jabłko, cebulę, oliwę lub olej, doprawić pieprzem i gotowe!
- Do kiszenia kapusty potrzebna jest tylko kapusta i sól :-) Bardzo wskazanym dodatkiem jest marchewka. Można też dodać kminek i listek laurowy.
Składniki
- 10 kg cienko poszatkowanej białej kapusty*
- 1 kg marchewki
- 1 szklanka soli kamiennej (do przetworów)
Przygotowanie
- Jeśli szatkujemy kapustę w domu, należy ją najpierw umyć, odrzucić 2 - 3 zewnętrzne brzydkie liście. Przekroić na 4 części i wykroić głąb. Resztę kapusty cienko poszatkować.
- Marchewkę obrać i zetrzeć na tarce o dużych oczkach, dodać do kapusty. Warzywa umieścić w dużej misce, dodać sól oraz ewentualnie 2 łyżeczki kminku i 2 - 3 jabłka (obrane, pokrojone na ćwiartki bez gniazd nasiennych).
- Składniki wymieszać i bardzo dokładnie ugnieść, aby kapusta puściła soki. Powtórzyć ugniatanie jeszcze dwukrotnie, za pół godziny i za godzinę.
- Włożyć do plastikowego worka, zawiązać, mocno obciążyć np. kilogramowymi opakowaniami soli lub głazem i trzymać w kuchni przez 1,5 miesiąca. Co tydzień pougniatać wąskim końcem drewnianej łyżki aby wypuścić zbierające się gazy fermentacji. Podczas całego procesu kiszenia cała kapusta musi być przykryta zalewą solną.
- Ukiszoną kapustę przełożyć do słoików i całkowicie zakryć zalewą. Pozostawiać w słoikach po ok. 2 - 3 cm wolnego miejsca od gory, bo fermentacja będzie cały czas zachodziła i zbierający się gaz będzie podnosił soki do góry, co może powodować przeciekanie pokrywki.
- Wstawić do piwnicy i wykorzystywać na surówki, bigosy i zupy. Na zdrowie!
Wskazówki
- * Na targu można dostać poszatkowaną już świeżą kapustę gotową do ukiszenia w domu. Zaoszczędzimy sobie pracy przy jej szatkowaniu.
- Do kapusty można dodać jabłko oraz kminek. Jabłko pokrojone na ćwiartki wyjmujemy przed nałożeniem kapusty do słoików.
- Mama odradza używanie kamionkowych beczek do kiszenia, częściej używa się plastikowych grubych worków, w których kapustę łatwiej trzymać przykrytą równomierną ilością słonej zalewy, łatwiej ją przemieszać i obciążać. W beczce sok opada na dno, wówczas kapusta na górze ciemnieje i może się popsuć. Trzeba wówczas dolewać solanki.
- Nie można używać soli warzonej tylko kamienną.
Kiszona kapusta