Pieczona szynka
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(66 głosów)
Parę sprawdzonych przepisów rodziców. Zapraszam na tradycyjne potrawy świąteczne, wśród nich m.in. sałatkę jarzynową, tymbaliki drobiowe, rybę po grecku, kutię, pieczoną szynkę, galaretę (zimne nóżki), śledzie, łazanki z kapustą i grzybami oraz gotowany schab. A na deser ciasto – kostka alpejska :-)
Kolejne tradycyjne przepisy - Tradycyjne przepisy część 2.
0
66
3.88
kwestiasmaku Pieczona szynka
Szynkę należy zacząć przygotowywać 2 - 3 dni wcześniej.
Bardzo ważne jest tutaj dobre jakościowo mięso. To podstawa udanej pieczeni.
Składniki
- 1 ładna szynka o wadze ok. 1,2 kg, najlepiej "kulka"
- woda
- 3 ząbki czosnku
- sól, pieprz, 3 ziarenka ziela angielksiego, 1 listek laurowy
- bulion do podlewania pieczeni
Przygotowanie
- Przygotować wodę z solą, w której będzie moczyła się szynka przez 2 dni: przegotowaną wodę w większym garnku dobrze ostudzić, mocno posolić (ok. 2 - 3 łyżek). Dodać czosnek, listek laurowy, ziarenka ziela angielskiego, włożyć szynkę. Odstawić w bardzo chodne miejsce, np. do lodówki. W ciągu 2 dni leżakowania w solance, szynkę należy chwilę wyrabiać i powygniatać ręką, aby przeszła solą. Czynność tę wystarczy wykonać 4 razy.
- Szynkę osuszyć ręcznikiem i odrobinę posolić, popieprzyć. Włożyć w naczynie żaroodporne lub brytfanę i wstawić do piekarnika nagrzanego do 190℃ i piec bez przykrycia 1 godzinę na każdy 1 kg szynki, czyli w tym wypadku 1,2 godziny. Uważać, aby szynka się od razu zbytnio nie przypaliła z wierzchu, należy regulować wtedy temperaturę pieczenia. Pod koniec przełożyć szynkę na wyższy poziom, aby się ładnie zrumieniła.
- Ostrym drewnianym patyczkiem sprawdzać czy ze środka nie wycieka sok. Jeśli tak, trzeba szynkę jeszcze trochę podpiec. W trakcie pieczenia podlewać szynkę po wierzchu kilkakrotnie bulionem, wtedy nie będzie sucha po upieczeniu. Na kratkę poniżej można też ustawić naczynie/foremkę z gorącą wodą aby utworzyć parę w piekarniku.