Pychotka malinowa

45
4.84
kwestiasmaku Pychotka malinowa
Letnia wersja Pychotki ze świeżymi owocami.
Składniki
25-30 porcji
Ciasto kruche *
- 2 szklanki mąki pszennej (300 g)
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 torebka cukru waniliowego
- 1/2 szklanki cukru pudru
- 200 g masła
- 4 żółtka
Beza
- 4 białka
- 1 i 1/4 szklanki cukru
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- 4 łyżki płatków migdałowych
Owoce
- 500 g malin
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- 1/4 szklanki soku malinowego
- 1/4 szklanki cukru pudru
Krem
- 500 ml mleka
- 2 łyżki mąki pszennej
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 1/2 szklanki cukru
- 1 torebka cukru waniliowego
- 2 żółtka
- 250 g masła (miękkiego)
Przygotowanie
Ciasto kruche *
- Piekarnik nagrzać do 175 stopni C. Mąkę przesiać na stolnicę razem z proszkiem do pieczenia. Dodać cukier waniliowy, cukier puder oraz masło. Posiekać nożem na małe kawałeczki, dokładnie wymieszać wszystkie składniki, zrobić wgłębienie i dodać żółtka (białka zachować do bezy).
- Zagnieść kruche ciasto i podzielić je na 2 części, które następnie rozwałkować na prostokątne placki o wymiarach formy, około 25 x 35 cm. Placki najlepiej rozwałkować pomiędzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia, dodatkowo podsypując mąką. Pozostawiamy większe marginesy papieru po bokach (aby łatwiej było wyjąć upieczone ciasto z formy). Ciasto przed wałkowaniem warto też wcześniej schłodzić w lodówce.
- Ciasto wraz z papierem włożyć do foremki o wymiarach około 22 x 35 cm lub ułożyć na blaszce do pieczenia, odkleić górny papier, piec w nagrzanym piekarniku przez około 13 - 15 minut na złoty kolor. Upiec tak samo drugi placek z ciasta. Ostudzić.
Beza
- Białka ubić z odrobiną soli na sztywną pianę, następnie wsypywać stopniowo po łyżce cukier, cały czas dokładnie ubijając. Potem ubijać jeszcze przez ok. 3 minuty aż cukier się rozpuści. Na koniec dodać mąkę ziemniaczaną i zmiksować. Rozsmarować na blaszce posmarowanej masłem, wyłożonej papierem do pieczenia i posypanej mąką ziemniaczaną. Wielkość bezy ma być podobna jak ciasta na spodzie. Posypać płatkami migdałów i piec przez 1 godzinę w temp. 120 stopni C z termoobiegiem. Wyjąć z piekarnika i całkowicie ostudzić.
Owoce
- Przygotować frużelinę malinową: 300 g malin włożyć do rondelka, dodać cukier puder. Resztę malin zachować w całości. Sok malinowy wymieszać z mąką ziemniaczaną i wlać do malin w rondelku. Zagotować co chwilę mieszając. Odstawić z ognia i ostudzić.
Krem
- Odlać 1/2 szklanki mleka i wymieszać z kolejno dodawanymi składnikami masy budyniowej: mąką pszenną, mąką ziemniaczaną, cukrem, cukrem waniliowym oraz żółtkami. Resztę mleka zagotować. Wlać do niego połączone składniki masy budyniowej. Wymieszać i zagotować, odstawić z ognia, ostudzić.
- Utrzeć miękkie masło, następnie dodawać po 1 łyżce ostudzoną masę budyniową jednocześnie ubijając.
- Jeden placek ułożyć na desce, posmarować połową frużeliny malinowej, posypać odłożonymi całymi malinami, przykryć kremem. Resztę frużeliny rozsmarować na drugim placku i zsunąć go na krem (najlepiej na cienkiej plastikowej podkładce). Na frużelinie malinowej położyć placek bezowy i wstawić do lodówki.
Wskazówki
* Ciasto kruche w tym przepisie można zastąpić gotowymi herbatnikami ułożonymi jeden obok drugiego.
Ciasto jest najlepsze następnego dnia po przygotowaniu.
Pychotka malinowa