Karp w galarecie

44
4.43
admin Karp w galarecie
Karp w galarecie to tradycyjne danie na zimno na Wigilię. Przygotowanie polega na gotowaniu cząstek sprawionego karpia w wywarze, a następnie zanurzenie ich w galarecie.
Składniki
- 1 karp królewski ok. 1,5 kg lub 800 g gotowych filetów
- 1 litr wody
- włoszczyzna (1 marchewka, 1 pietruszka, kawałeczek selera)
- 1 cebula
- 3 listki laurowe
- 5 ziarenek ziela angielskiego
- 4 ziarna pieprzu
- 2 łyżeczki żelatyny spożywczej
- 1 łyżka soku z cytryny lub 1/2 łyżki octu
Do dekoracji np.
- zielony groszek
- natka pietruszki
- cząstki lub plasterki cytryny
Przygotowanie
- Gotowe części karpia opłukać i osuszyć. Większe filety można pokroić na porcje ok. 7-8 cm szerokości, posypać solą.
- Całego karpia najlepiej sprawiać w zlewozmywaku. Oskrobać z łusek, rozciąć brzuch i usunąć wnętrzności, dokładnie wypłukać od środka.
- Odciąć łeb, płetwy, ogon. Pozostały tułów pokroić na porcje (dzwonka) ok. 7 - 8 cm szerokości (nożem i nożycami). Dokładnie opłukać, osuszyć, doprawić solą.
- Ugotować warzywa w wodzie: do dużego, szerokiego garnka wlać wodę i włożyć warzywa (oskrobaną i umytą marchewkę, pietruszkę, selera, cebulę) oraz liście laurowe, ziele angielskie, ziarna pieprzu i 1/2 łyżeczki soli. Przykryć, zagotować, następnie gotować przez ok. 20 minut.
- Wyłowić warzywa i przyprawy z wywaru, zmniejszyć ogień do minimum i włożyć do niego kawałki karpia. Przykryć garnek i trzymać rybę na minimalnym ogniu przez około 20 minut. Odstawić z ognia i od razu wyjąć karpia łyżką cedzakową. Po przestudzeniu usunąć ości (lub przynajmniej takie większe).
- Odczekać aż wywar się sklaruje (resztki osiądą na dnie) i zlać 2 szklanki takiego czystego wywaru.
- Teraz odlać pół szklanki czystego wywaru, zagotować go, następnie odstawić z ognia, wsypać żelatynę i mieszać do rozpuszczenia.
- Połączyć z resztą czystego wywaru. Wlać sok z cytryny lub ocet.
- W głębokim dużym półmisku ułożyć kawałki karpia i polać wywarem, ozdobić. Włożyć do lodówki do stężenia.
Wskazówki
- Tradycyjnie do usztywnienia galarety nie dodawało się żelatyny. Kawałki ryby gotowały się z dodatkiem łba karpia oraz płetw i to one usztywniały wywar. Dzisiaj dużym ułatwieniem jest używanie do potrawy gotowych, sprawionych już filetów, więc konieczne jest usztywnienie wywaru żelatyną. W każdym wypadku można dodać żelatynę, tak dla pewności ;)
- Dodatkowym uproszczeniem jest zastosowanie gotowego bulionu z kostki (zamiast gotowanych warzyw). Wówczas można tylko ugotować kawałek marchewki do dekoracji.
- Oczywiście wybór należy do nas! Możemy przygotować potrawę od podstaw, tradycyjnie, ale możemy też troszkę ją uprościć. Wszystko zależy od tego jakiego karpia mamy, ile czasu na przygotowanie i jakie są nasze potrzeby.