Spaghetti z homarem

3
5
admin Spaghetti z homarem
Składniki
2 porcje
- 1 homar o wadze około 1 kg (żywy lub mrożony*)
- 200 g spaghetti**
- 80 ml oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia
- 1 ząbek czosnku, drobno posiekany
- 1/2 łyżeczki curry w proszku
- 20 ml koniaku lub brandy
- 50 ml białego wytrawnego wina
- 200 ml sosu pomidorowego lub pomidorów z puszki wraz z sosem
- 1/2 szklanki liści bazylii, posiekanych (lub 1 łyżeczka suszonych ziół prowansalskich)
- sól morska i 1/4 łyżeczki pieprzu cayenne
Przygotowanie
- Żywego homara włożyć na 2 godziny go zamrażarki (to go całkowicie uśpi i pozwoli w humanitarny sposób pozbawić życia). Zamrożonego homara położyć na desce skorupą do góry i przeciąć go na pół, zaczynając od zdecydowanego cięcia przez środek głowy pomiędzy oczami do końca głowy. Odwrócić nóż i dokończyć cięcie przez całe tułowie aż po ogon. Odciąć szczypce. Usunąć wnętrzności homara pozostawiając samo mięso.
- Zagotować osoloną wodę i ugotować spaghetti (al dente). Na patelnię wlać oliwę z oliwek, dodać czosnek i przyprawę curry. Ustawić mały ogień i jak tylko czosnek zacznie skwierczeć, włożyć homara skorupą do dołu. Zamknąć pokrywę i smażyć na niezbyt dużym ogniu przez 3 minuty, następnie zdjąć pokrywę, przewrócić homara na drugą stronę (mięsem do dołu) i smażyć pod przykryciem przez kolejne 3 minuty.
- Wlać koniak i ostrożnie podpalić zapałką. Następnie wlać białe wino, dodać pomidory, posiekaną bazylię (lub zioła prowansalskie), przykryć i dusić przez 5 minut.
- Makaron odcedzić. Wyjąć homara z sosu i ułożyć go na talerzach mięsem do góry. Pozostały na patelni sos doprawić solą i pieprzem cayenne, dodać makaron i wymieszać, wyłożyć na talerze obok homara.
Wskazówki
- * mrożonego homara należy wcześniej dokładnie rozmrozić, najlepiej przenieść go z zamrażarki do lodówki wieczorem dnia poprzedzającego gotowanie. Po rozmrożeniu i osuszeniu pokroić homara jak w przepisie.
- Użyłam makaronu pełnoziarnistego, ale może być dowolny, klasyczny lub np. czerwony o smaku chili lub pomidorów.
- Do jedzenia homara przydają się specjalne sztućce, choć ich brak nie wyklucza skutecznego dobrania się do jego mięsa, nawet z najdalszych zakamarków skorupy (np. w odnóżach). Do wyjmowania mięsa służą cieniutkie widelce a specjalnymi nożyczkami - "obcęgami" rozkruszamy skorupę.