Lekkie pierożki w cieście ryżowym z nadzieniem z botwinki

2
5
admin Lekkie pierożki w cieście ryżowym z nadzieniem z botwinki
Gotowane na parze pierożki z botwiną i bukietem świeżych ziół. Podane z ziołową oliwą. Można zrobić również w wersji z tradycyjnym ciastem pierogowym.
Składniki
2 - 3 porcje
- 100 g liści botwinki ugotowanych w wodzie (przez około 2 minuty) i dokładnie odciśniętych (powstanie z około 200 g świeżych liści botwinki)
- 100 g ricotty (lub sera feta)
- 1 jajko
- 1 łyżka mąki pszennej + do podsypania
- około 1/3 - 1/2 szklanki tartego Parmezanu
Przyprawy i zioła
- 1/3 łyżeczki mielonego kardamonu
- duża szczypta gałki muszkatołowej
- 1 łyżka posiekanych liści tymianku
- 1 łyżka oregano
- 1 łyżka mięty
- sól morska i świeżo zmielony czarny pieprz
oraz
- kasza manna (lub semolina) do formowania kulek w kieliszku
- około 6 krążków papieru ryżowego o średnicy 20 cm
Ziołowa oliwa
- 1/2 szklanki listków świeżego oregano (lub innych ziół, np. bazylii, tymianku)
- około 1/3 szklanki oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia na zimno
- sól morska i świeżo zmielony czarny pieprz
Przygotowanie
- Ugotowane i dokładnie odciśnięte liście botwinki drobniutko posiekać i wymieszać z rozdrobnioną widelcem ricottą, jajkiem, mąką, przyprawami i ziołami. Dodać 1/3 szklanki tartego Parmezanu i wymieszać. Nadzienie powinno być dość sztywne, w razie konieczności dosypać więcej Parmezanu.
- Formowanie kulek: Do kieliszka wsypywać po około 2 łyżki kaszy manny, wrzucać po 1 czubatej łyżeczce nadzienia. Energicznie kręcić kieliszkiem i obtaczać nadzienie w kaszy formując je w kulkę. Wykładać na stolnicę lub blat podsypany mąką. Zagotować osoloną wodę, włożyć kulki i ponownie zagotować. Kulki wyławiać łyżką cedzakową jak tylko wypłyną na powierzchnię. Wyłożyć na talerz, ostudzić. Tak przygotowane można już podawać np. z masłem szałwiowym lub po ostudzeniu zawijać w papier ryżowy:
- Pierożki ryżowe: Papier ryżowy zanurzać na około 10 sekund w bardzo ciepłej wodzie (nie musi być gorąca). Wykładać na blat, przekrajać na 4 części. Każdą kulkę zawijać w 2 kawałki papieru ryżowego, składając boki papieru do środka. Naczynie do gotowania na parze wyłożyć krążkiem wyciętym z papieru do pieczenia. Posmarować go oliwą z oliwek i ułożyć pierożki. Tak przygotowane pierożki można od razu podgrzać na parze, gotując je przez około 2 minuty od czasu zagotowania się wody. Nadzienie w środku pierożka ma być gorące. Podawać polane oliwą ziołową. Naczynie z kulkami można też przykryć kawałkiem folii aluminiowej i wstawić do lodówki. Przechowywać do czasu podania przez około 2 - 3 dni.
- Ziołowa oliwa z oliwek: do moździerza włożyć liście oregano i wlewając po łyżce oliwę rozcierać je aż będą rozdrobnione i połączone z oliwą. Przed samym podaniem doprawić solą morską i świeżo zmielonym pieprzem. Ziołową oliwę najlepiej przygotować przed samym podaniem. Jeśli nie masz moździerza możesz posłużyć się blenderem. Możesz też drobniutko posiekać zioła i połączyć je z oliwą. Ucieranie listków ziół z oliwą powoduje wydobycie pełni aromatu z ziół.