Kopytka / Gnocchi dyniowe
Kluski dyniowe robię w połowie z pieczonej dyni i w połowie z ziemniaków (np. wcześniej pieczonych, ale mogą też być gotowane). Aby do ciasta dodać jak najmniej mąki, purée z dyni dodatkowo smażę na patelni odparowując wodę. Możemy zrobić małe kopytka lub — tak jak widać na zdjęciach — nadać im kulisty kształt.
Świetnie smakują podawane z masłem szałwiowym. Spróbujcie też z podsmażoną kiełbaską chorizo lub boczkiem (np. suszoną pancettą). Sprawdzą się jako dodatek do mięsa, np. do pieczonych żeberek lub do gulaszu z pieczarkami. Można je także podać z sosem pieczarkowym, grzybowym lub kurkowym. Nadają się na przysmażanie z chrupiącą skórką.
0
27
4.44
admin Kopytka / Gnocchi dyniowe
Z pieczonej dyni i ziemniaków
Można podawać prosto z wody lub odsmażać na chrupiąco.
Składniki
4 porcje
- 500 g ugotowanych lub upieczonych ziemniaków, tłuczonych
- 500 g pieczonej dyni*, zmiksowanej
- 150 g mąki pszennej + do podsypania
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 1/2 szklanki tartego sera*
- po 1/3 łyżeczki ostrej i słodkiej papryki oraz opcjonalnie gałki muszkatołowej
- 1 jajko
- 1 żółtko
* użyłam pomarańczowego cheddara, może być parmezan, ser feta, ser kozi w roladzie lub inny dobry ser żółty.
Przygotowanie
- Przygotować i odmierzyć purée z ziemniaków. Zmiksowaną upieczoną dynię (purée dyniowe) włożyć na patelnię i smażyć przez około 20 minut mieszając co jakiś czas, aż z dyni wyparuje woda i stanie się bardziej gęsta (dzięki temu do ciasta będziemy mogli dodać mniej mąki, więc kluseczki będą delikatniejsze i bardziej miękkie po ugotowaniu). Ziemniaki i dynię ostudzić.
- Na stolnicę przesiać obydwie mąki (jeśli ziemniaki były pieczone, być może nie cała mąka będzie potrzebna), dodać dynię i ziemniaki, doprawić solą, dodać drobno starty lub pokruszony ser, doprawić papryką i opcjonalnie gałką muszkatołową, wszystko posiekać nożem.
- Dodać jajko i żółtko, połączyć wszystkie składniki w jedną gładką kulę. Podsypać mąką stolnicę i rozpłaszczyć ciasto na placek o grubości około 1,5 cm. Szklaneczką wyciąć małe kółka i pozostawić je na stolnicy.
- Zagotować osoloną wodę w dużym garnku. Gdy będzie wrzała, wrzucić połowę kopytek i gotować na większym ogniu do wypłynięcia na powierzchnię. Gotować jeszcze przez kilkanaście sekund, następnie wyłowić łyżką cedzakową i wyłożyć na talerz. Zagotować ponownie wodę i powtórzyć z resztą klusek. Złączyć resztki ciasta i wyciąć kilka ostatnich kopytek.
Propozycja podania
Ze smażoną na maśle szałwią, lub z gulaszem, sosem grzybowym lub pieczarkowym. Jako samodzielne danie lub jako dodatek np. do żeberek wieprzowych lub jagnięcych.
Masło szałwiowe: 50 g masła (najlepiej klarowanego) / listki z pęczka (doniczki) szałwii / sól morska i świeżo zmielony czarny pieprz
- Na patelni roztopić masło, jeśli nie było klarowane, podgrzewać je aż zacznie skwierczeć, wówczas usunąć zebraną na powierzchni pianę. Do czystego masła włożyć listki szałwii i smażyć przez kilka minut na średnim ogniu aż będą chrupiące. Doprawić solą i świeżo zmielonym pieprzem, odstawić z ognia.
Wskazówki
* Jak upiec dynię: około 2 kg dyni umyć i pokroić na około 6 części, usunąć pestki. Położyć na blaszce skórką do dołu i wstawić do piekarnika nagrzanego do 200 stopni C. Piec przez około 1 godzinę, lub do czasu aż dynia będzie miękka (wbity widelec łatwo będzie zagłębiał się w miąższu). Łyżką wydrążyć miąższ z upieczonej dyni i zmiksować ją blenderem na gładkie purée. Odmierzyć potrzebną ilość.