Lasagne z figami, szpinakiem i serem kozim

4
3.5
admin Lasagne z figami, szpinakiem i serem kozim
Płatki makaronu przekładane figami, serem kozim i szpinakiem, zapiekane chwilkę w piekarniku.
Składniki
2 porcje
- 6 płatów lasagne (o boku około 10 cm)*
- 3 - 4 świeże figi, pokrojone na plastry
- około 80 g sera koziego (rolady pleśniowej), pokruszonego
- garść szpinaku (około 20 dużych liści), opłukanego i osuszonego
- 3 - 4 łyżki orzeszków pinii, zrumienionych na suchej patelni
- oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia
- sol morska i świeżo zmielony czarny pieprz
* można użyć gotowych (ugotowanych) lub zrobionych własnoręcznie (przepis poniżej)
Domowe lasagne**
(przepis jak na ciasto makaronowe - 300 g ciasta)
- 250 g mąki pszennej
- 2 nieduże jajka + 1 duże żółtko (jajka mają mieć temperaturę pokojową)
- szczypta soli
** aby przygotować lasagne z ziołami, należy do ostatniego wałkowania ciasta dodać kilka listków ziół (natki, oregano, mięty czy bazylii): ułożyć liście na cieście, złożyć na pół i rozwałkować.
Przygotowanie
Lasagne z figami, rukolą i serem kozim
- Nagrzać piekarnik z funkcją grilla. Ugotowane płatki lasagne oprószyć solą, pieprzem i wysmarować oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia. Przygotować dwa żaroodporne talerze (lub jedno większe naczynie żaroodporne do zapiekania).
- Ułożyć pierwsze płatki ciasta, na wierzch położyć połowę szpinaku, fig, sera, orzeszków pinii, doprawić solą, pieprzem i skropić oliwą z oliwek. Położyć drugi płatek ciasta i wyłożyć resztę szpinaku, fig, sera, orzeszków, pozostawiając kilka do dekoracji. Położyć ostatni płat ciasta i wstawić do piekarnika.
- Zapiekać przez kilka minut, do czasu aż ciasto będzie ładnie zrumienione (lasagne z ciasta domowego pokryje się pęcherzami). Lasagne delikatnie wyjąć z naczynia żaroodpornego i przełożyć na talerze. Posypać orzeszkami pinii i podawać z dodatkową oliwą z oliwek.
Domowe lasagne
- Mąkę przesiać, zrobić w niej wgłębienie, wbić w środek jajka, żółtko i dodać sól. Obok postawić miseczkę z wodą do maczania dłoni. Mieszać mąkę z jajkami łącząc ze sobą składniki w kulę. Zwilżać ręce w wodzie, w celu ułatwienia łączenia się składników. Ciasto wygniatać przez 10 minut, następnie zawinąć w wilgotną ściereczkę i odłożyć na godzinę (po tym czasie ciasto odpocznie i dodatkowo zmięknie). Ciasto cienko rozwałkować (można specjalną nakładką do miksera) i pokroić na kwadraty o boku około 10 cm. Wkładać do osolonego wrzątku na około 1 minutę (mają być al dente). Odławiać łyżką cedzakową i układać jeden obok drugiego na tacy.