Sos kurkowy
Idealny do klusek śląskich, kopytek, ziemniaków czy makaronu. Świetny jako dodatek do steków, polędwiczek wieprzowych i innych dań mięsnych. Na codzienny obiad lub bardziej uroczysty (do polania porcji mięsa z dodatkiem sałaty). Sprawdzi się też na szybki obiad na działce. Jest odpowiednio sycący, więc nikt po długim jesiennym spacerze nie może pozostać głodny :)
0
54
4.74
admin Sos kurkowy
Do klusek śląskich, kopytek, ziemniaków, makaronu, polędwiczek i innych dań mięsnych.
Składniki
4 porcje
- 500 g kurek
- 1/2 cebuli
- 2 ząbki czosnku
- 5 łyżek masła
- 2 łyżki oliwy extra vergine
- 50 ml białego wina (opcjonalnie)
- 80 ml śmietanki kremowej 30%
- 1 łyżka drobno posiekanej natki pietruszki lub 2 łyżki posiekanego koperku
- sól morska i świeżo zmielony czarny pieprz
- 2 łyżeczki soku z cytryny
Przygotowanie
- Kurki włożyć do miski z chłodną wodą i dokładnie wypłukać, w razie potrzeby doczyścić szczoteczką, wyłowić i ułożyć na ściereczce, sprawdzić czy są czyste i osuszyć.
- Cebulę posiekać w drobną kosteczkę, czosnek przecisnąć przez praskę lub drobniutko posiekać.
- Na dużej patelni roztopić połowę ilości masła i połowę oliwy, zeszklić posoloną cebulę (może się lekko zrumienić), dodać czosnek a po minucie wlać wino (jeśli go używamy). Wymieszać i gotować przez około 1 - 2 minuty.
- Dodać pozostałe masło i oliwę, włożyć grzyby i smażyć na średnim ogniu przez około 5 minut. Wlać śmietankę i wsypać natkę lub koperek, wymieszać i gotować przez około 2 minuty aż sos nieco zgęstnieje. Doprawić solą, pieprzem i sokiem z cytryny.
Wskazówki
- Jeśli użyjemy 30% śmietany kwaśnej (a nie słodkiej), wówczas nie trzeba już dodawać soku z cytryny.
- Jeśli na koniec sos nie wyszedł nam gęsty, można oprószyć go mąką pszenną (ok. 1-2 łyżeczki). Po wymieszaniu z mąką sos należy zagotować.
- Podobny sos można też przygotować z innych grzybów.