Rosół z pieczonej gęsi
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(4 głosów)
Ten przepis to pomysł na wykorzystanie korpusu i kostek pozostałych po upieczonej gęsi (np. z poprzedniego dnia, przechowanych w lodówce). Rosół wychodzi naprawdę pyszny, aromatyczny i esencjonalny. Doprawiam go - oprócz tradycyjnych przypraw - również anyżem, laską cynamonu i goździkami. Nieobraną cebulę, czosnek i imbir opalam wcześniej na palniku kuchenki. Do rosołu dodaję także borowiki (o tej porze roku mrożone lub suszone) i podaję z lanymi kluseczkami.
0
4
5
admin Rosół z pieczonej gęsi
Z suszonym borowikiem i lanymi kluseczkami
Składniki
6-8 porcji
- 1 korpus + kości z pieczonej gęsi
- 4 łyżki sosu sojowego (jasnego)
- 1/3 pora
- 1 cebula
- 1 ząbek czosnku
- 3 cm kawałek imbiru
- 2 kawałki borowików suszonych
Przyprawy
- 1 gwiazdka anyżu
- kawałek kory cynamonu
- 3 goździki, listek laurowy
- 3 ziela angielskie
- kilka ziarenek pieprzu
- szczypta płatków chili
Dodatki: kluski lane lub makaron jajeczny (jak do tradycyjnego rosołu)
Przygotowanie
- Pozostały korpus z kawałeczkami mięsa, chrząstek itp. po pieczonej gęsi oraz czyste kości (nie pobrudzone innymi częściami obiadu) włożyć do dużego garnka.
- Zalać wodą (około 2,5 litra). Zagotować, zszumować. Zmniejszyć ogień, dodać anyż, cynamon i goździki i gotować przez około 1 godzinę.
- Następnie dodać listek laurowy, ziela angielskie, pieprz, chili, wlać sos sojowy i doprawić solą (zwykle daję około 1 łyżeczki). Dodać przekrojonego pora, nieobraną opaloną na palniku cebulę, opalony nieobrany imbir oraz czosnek. Włożyć borowiki i gotować na małym ogniu pod minimalnie uchyloną pokrywą przez kolejną 1 godzinę.
- Gotowy rosół przecedzić do czystego garnka, włożyć ugotowane grzyby z rosołu (resztę kości i warzywa wyrzucić) sprawdzić doprawienie. Podawać z lanymi kluseczkami lub makaronem jajecznym.
- Jeśli użyte kawałki gęsi miały dożo tłuszczu, zbierze się on na powierzchni rosołu, można go zebrać łyżką i schować do lodówki, wykorzystywać do smażenia.