Panettone
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(17 głosów)
Panettone to włoska babka z Mediolanu, wypiekana tradycyjnie w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Pięknie pachnie pomarańczą. Jest mięsista i wilgotna. Nie za słodka i z umiarkowaną, nie przytłaczającą ilością bakalii: rodzynek, orzechów włoskich i kawałków białej czekolady. Ale to dodatek skórki pomarańczowej decyduje o jej charakterze i intensywnym zapachu.
Ma ciekawy zmatowiony złoty kolor, co jest po części zasługą brązowego cukru. Myślę, że kolor ten pochodzi też od zrumienionych orzechów włoskich i skórki pomarańczowej, które to składniki dodaje się na samym początku wyrabiania ciasta. Ich kolor przenika do masy ciasta i czyni ją ciemniejszą.
Dla większego kontrastu zamiast białej czekolady można dodać do babki ciemnej gorzkiej czekolady. Zamiast dekorować lukrem można posypać babkę jedynie cukrem pudrem. Otrzymamy wówczas mniej słodką i bardziej surową wersję tej świątecznej, bożonarodzeniowej baby.
Jeszcze jedna jej zaleta - jak na babkę drożdżową dość długo utrzymuje swoją świeżość. Na pewno przez cały pierwszy dzień, a jeśli chcemy babkę przechować do następnego dnia, najlepiej zawinąć ją w bawełnianą ściereczkę i dodatkowo jeszcze zamknąć w plastikowym pojemniku na ciasto. Następnego dnia będzie wciąż wilgotna i mięsista.
Nawet pokrojona w dość duże kawałki szybko znika z półmiska... to chyba zasługa jej niesamowicie intensywnego zapachu pomarańczy...
0
17
4.29
admin Panettone
Babka świąteczna z białą czekoladą i pomarańczą
Panettone, czyli włoska babka z Mediolanu, wypiekana tradycyjnie w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku.
Składniki
Panettone:
- 15 g świeżych drożdży
- 4 łyżki ciepłego mleka
- 350 g mąki tortowej
- szczypta soli
- 50 g cukru
- 50 g rodzynek
- 50 g orzechów włoskich, zrumienionych na patelni i grubo pokrojonych
- drobno starta skórka z 1 pomarańczy
- 3 duże jajka
- 100 g miękkiego masła (+ 1 łyżka roztopionego masła do posmarowania formy i 3 łyżki do posmarowania babki)
- 50 g białej czekolady, posiekanej na kawałeczki (może być ciemna czekolada, ale może zabarwić ciasto na brązowy kolor, dlatego po jej dodaniu tylko delikatnie mieszamy ciasto)
Dekoracja:
- gotowa polewa lukrowa
- smażona skórka pomarańczowa
Przygotowanie
- Drożdże skruszyć do miski, dodać mleko, 1 łyżkę mąki i 1 łyżeczkę cukru. Wymieszać, przykryć ściereczką i odstawić na 15 minut do wyrośnięcia. Formę na babkę z kominem o pojemności 2,25 litra (9 szklanek) wysmarować 1 łyżką roztopionego masła. Mąkę przesiać do miski, dodać sól, wyrośnięte drożdże, cukier, rodzynki, orzechy i skórkę z pomarańczy. Następnie dodać lekko roztrzepane jajka i 100 g masła.
- Wyrabiać w misce przez 5 minut lub do czasu aż ciasto będzie gładkie i elastyczne (można wyrabiać mikserem mieszadłem do ciasta drożdżowego). Wyrabiać kolejne 5 minut - mikserem lub ręcznie, wyjmując ciasto na posypaną mąką stolnicę. Umieścić ciasto w misce, przykryć przeźroczystą folią i odstawić do wyrośnięcia na 60 minut.
- Uderzyć pięścią w wyrośnięte ciasto i wyrabiać przez 5 minut (mikserem lub rękami na podsypanej mąką stolnicy). Na koniec dodać czekoladę. Ciasto ułożyć w formie, przykryć przeźroczystą folią i odstawić na 30 - 60 minut do wyrośnięcia (ciasto powinno wypełnić całą formę).
- Wierzch polać 3 łyżkami roztopionego masła i piec przez 30 - 35 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Gdyby babka zaczęła za bardzo się rumienić, położyć na niej luźno kawałek folii aluminiowej.
- Wyjąć z piekarnika, przykryć ściereczką i ostudzić. Wyłożyć na paterę, polać lukrem i udekorować skórką pomarańczową.