Tarta z figami z kremem budyniowym
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(8 głosów)
Tarta na kruchym spodzie z masą budyniową oraz świeżymi figami (można zrobić też z innymi owocami - malinami, gruszkami czy brzoskwiniami w syropie). Owoce powlekam cienką warstwą tężejącej galaretki z likieru cytrynowego Limoncello, jeśli nie mamy Limoncello można użyć po prostu zwykłej galaretki cytrynowej.
Do spodu dodaję mąkę ziemniaczaną (lub ryżową) i same żółtka - dzięki czemu ciasto jest bardziej kruche, sypkie i delikatniejsze. Masę budyniową usztywniłam żelatyną zamiast łączenia jej z masłem czy mascarpone - taki zabieg na pewno spodoba się osobom, które preferują mniej kaloryczną wersję kremu. Budyń możemy zrobić domowy na dowolnym mleku (krowim lub migdałowym lub ryżowym) albo w wersji ekspresowej użyć gotowego.
Jeśli mielibyście raczej ochotę na wypiek z figami w wersji wytrawnej, "na słono", polecam tę quiche z figami i kozim serem.
0
8
4.63
admin Tarta z figami z kremem budyniowym
Składniki
Kruchy spód
- 130 g mąki ryżowej lub ziemniaczanej
- 150 g mąki pszennej
- 50 g cukru
- 1 łyżka cukru wanilinowego
- skórka starta z 1/2 limonki lub pomarańczy
- mała szczypta soli
- 150 g masła, zimnego
- 3 żółtka
Budyń*
- 5 żółtek
- 120 g cukru
- 60 g mąki ziemniaczanej
- 600 ml mleka**
- 1 łyżka żelatyny
Galaretka
- 300 ml gotowej ugotowanej galaretki cytrynowej
- lub 300 ml likieru cytrynowego Limoncello + 1 łyżka żelatyny
Na wierzch: 6 świeżych fig
Potrzebne będą
- masło do posmarowania formy, papier do pieczenia, folia aluminiowa, obciążenie podczas pieczenia: np. sucha duża fasola, ryż
Przygotowanie
Kruchy spód
- Do miski wsypać obydwie mąki, dodać cukier, wanilię oraz startą skórkę i sól. Wymieszać, dodać pokrojone na kawałeczki masło i miksować mikserem lub rozcierać masło palcami, aż powstanie drobna kruszonka. Wówczas dodać żółtka i miksować do połączenia się składników w jednorodne ciasto. Połączyć składniki w jedną kulę z ciasta, włożyć do lodówki na godzinę.
- Piekarnik nagrzać do 170 stopni C. Formę na tartę o średnicy 24 - 28 cm wysmarować grubo masłem. Spód i boki formy wylepić ciastem, spód podziurkować widelcem.
- Wstawić do lodówki na 15 minut lub na 7 minut do zamrażarki. Przykryć folią aluminiową (spód i boki), na dno położyć obciążenie.
- Wstawić do piekarnika i piec przez 30 minut, usunąć obciążenie i piec jeszcze przez około 15 - 17 minut, do czasu aż tarta delikatnie się zrumieni i będzie już upieczona. Wyjąć i ostudzić.
Budyń
- W misce wymieszać żółtka z cukrem, następnie dodać mąkę ziemniaczaną i dokładnie wymieszać. W rondelku zagotować 500 ml mleka. Resztę mleka (100 ml) wymieszać z żelatyną w małym rondelku lub metalowym garnuszku, odstawić.
- Stopniowo, po łyżce, dodawać zagotowane mleko do żółtek jednocześnie mieszając energicznie rózgą. Przelać do rondelka, postawić na ogniu i podgrzewać na wolnym ogniu do zagotowania, w międzyczasie mieszając rózgą (głównie na początku, aby w masie nie zrobiły się grudki). Odstawić z ognia.
- Namoczoną żelatynę podgrzewać na małym ogniu co chwilę mieszając, aż żelatyna całkowicie się rozpuści. Odstawić z ognia i stopniowo, po łyżce, dodawać budyń, za każdym razem energicznie mieszając na gładką masę. Dodać tak 4 - 5 łyżek budyniu, następnie połączyć z resztą budyniu. Ostudzić.
- Budyń wyłożyć na spód, wstawić do lodówki na 1 godzinę. Ułożyć plasterki fig i wstawić do lodówki na czas przygotowania galaretki.
Galaretka
- Ugotowaną galaretkę cytrynową schłodzić w lodówce (lub - jeśli używamy likieru należy zagotować 1/3 likieru i wymieszać w nim dokładnie żelatynę, połączyć z resztą likieru).
- Tężejącą galaretkę lub likier z żelatyną wyłożyć/wylać po łyżce na wierzch tarty. Wstawić do lodówki.
Wskazówki
* można zastąpić gotowym budyniem, ugotowanym w 500 ml mleka, na koniec dodajemy żelatynę rozpuszczoną w 100 ml dodatkowego mleka.
** można użyć dowolnego, krowiego, migdałowego, kokosowego, owsianego lub ryżowego