Barszcz z buraczków na żeberkach
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(22 głosów)
Zupa na wywarze mięsno-warzywnym z buraczkami. Zabielana śmietaną i podawana z chrupiącymi talarkami ziemniaczków oraz ugotowanym jajkiem. Taką zupę gotowała moja babcia, mama, teraz gotuję ją ja, dla swoich dzieci. To zdrowe i dość ekonomiczne jedzenie dla całej rodziny. Idealne na zimowe dni. Zupa najlepiej smakuje gdy trochę postoi, więc ugotujcie ją dzień wcześniej i podajcie następnego dnia, zaraz po powrocie z pracy. Oczywiście nadaje się też do jedzenia od razu po ugotowaniu :-)
Barszcz można przecedzić lub jeść z kawałkami buraczków. Można ugotować wersję wegetariańską na wywarze z jarzyn. Z podanego przepisu wychodzi dość sporo zupy (na 2 dni dla czteroosobowej rodziny). Pamiętajcie, że zupę po dodaniu buraczków gotujemy na bardzo małym ogniu (zupa ma tylko "mrugać"). Śmietanę dodajemy stopniowo, uprzednio rozprowadzając ją w wodzie i wywarze.
0
22
4.68
admin Barszcz z buraczków na żeberkach
Podawany z podsmażanymi ziemniakami i jajkiem. Zupa dobra jest zaraz po ugotowaniu, ale zdecydowanie zyskuje na smaku na następny dzień.
Składniki
ok. 6 porcji
- 500 g żeberek
- 6 średnich czerwonych buraczków, razem około 500 - 600 g
- 1 duża marchew
- 1 średnia cebula
- 1 średnia pietruszka
- 6 ziarenek ziela angielskiego
- 3 listki laurowe
- 200 g śmietany kwaśnej, gęstej 18% - 30%
- kilka kropli soku z cytryny
Do podania:
- natka pietruszki
- ugotowane jajka
- podsmażane ziemniaki
Przygotowanie
- Opłukane mięso podzielić na ok. 5 - 6 części. Włożyć do garnka, zalać 3 litrami zimnej wody, zagotować, zszumować, posolić, zmniejszyć ogień do minimum i gotować pod przykryciem przez około 40 minut.
- W międzyczasie obrać buraczki, opłukać, pokroić w drobne słupki. Obrać marchewkę, pietruszkę i cebulę (obrać tylko zewnętrzne liście, nie przycinać przy korzonkach aby cebula nie rozpadła się podczas gotowania).
- Po pół godzinie gotowania żeberek dodać cebulę i pietruszkę. Po zakończeniu gotowania (po 40 minutach) dodać przekrojoną na 4 części marchewkę oraz buraczki. Doprawić świeżo zmielonym czarnym pieprzem, dodać ziele angielskie i liście laurowe. Gotować pod przykryciem lub z lekko uchyloną pokrywką przez około 40 minut na bardzo malutkim ogniu (zupa ma tylko delikatnie mrugać), do czasu aż buraczki będą miękkie. Odstawić z ognia i trochę przestudzić (około 15 minut).
- Śmietanę wlać do dużego kubka, posolić, dodać 4 łyżki chłodnej wody, następnie stopniowo dodawać wywar z zupy (kilka łyżek). Śmietanę stopniowo dodawać do zupy, jednocześnie mieszając. Nie zagotowywać. Doprawić solą i ewentualnie pieprzem oraz sokiem z cytryny. Podawać z podsmażanymi ziemniakami, natką pietruszki i jajkiem.