Piernik przekładany
![](http://www.kwestiasmaku.com/sites/v123.kwestiasmaku.com/files/piernik-00.jpg)
14
4.64
admin Piernik przekładany
Tradycyjny, miodowy piernik długo dojrzewający.
Niestety zdjęcia nie oddają cudownego smaku tego piernika :) Dojrzewający, bogaty, pszenno - żytni, karmelowy, przełożony masą z suszonych śliwek, moreli, rodzynek, orzechów i migdałów. Posmarowany powidłami śliwkowymi i polany polewą czekoladową.
Ciasto na piernik można zrobić 2 - 4 tygodnie przed przełożeniem. W tym czasie piernik trzymamy w szczelnym pojemniku. Po upieczeniu może być twardy, nabierze wilgotności dopiero po przełożeniu masą. Przełożenie najlepiej zrobić więc na kilka dni przed podaniem. Do czasu podania trzymać piernik w pojemniku na ciasto.
Składniki
- 300 g miodu
- 6 łyżeczek przyprawy korzennej do pierników
- 1 łyżeczka kawy espresso
- 1 kieliszek wódki
- 1 łyżeczka kakao
- karmel: 1/2 szklanki wody i 50 g cukru (około 5 łyżek)
- 100 g masła
- 100 g cukru
- 4 jajka (oddzielnie żółtka i białka)
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 200 g mąki pszennej
- 200 g mąki żytniej
Warstwa z suszonymi morelami i skórką pomarańczową
- 100 g suszonych moreli
- 50 g skórki pomarańczowej (smażonej lub kandyzowanej)
- 1/4 szklanki likieru pomarańczowego np. Cointreau
- 1 - 2 łyżki cukru
Warstwa z suszonymi śliwkami i rodzynkami
- 100 g suszonych śliwek
- 50 g rodzynek
- 1/4 szklanki Brandy
- 1 - 2 łyżki cukru
Warstwa z orzechami i migdałami
- 100 g obranych migdałów
- 50 g orzechów włoskich
- około 1/4 szklanki likieru migdałowego Amaretto
- 1 - 2 łyżki cukru
Polewa
- 1 mały słoik powideł śliwkowych
- 150 g ciemnej czekolady
- 50 g miękkiego masła, pokrojonego na kawałeczki
Potrzebna będzie: kwadratowa forma o wymiarach 20 x 20 cm lub okrągła o średnicy około 22 cm.
Przygotowanie
- Miód podgrzać w rondelku, i jak będzie gorący dodać przyprawę korzenną, wymieszać i zdjąć z ognia. Wymieszać z kawą, wódką i kakao. Piekarnik nagrzać do 170 stopni C. Formę wyłożyć folią aluminiową.
- Do drugiego rondelka z grubym dnem wlać 1/2 szklanki wody i dodać 50 g cukru (około 5 łyżek). Podgrzewać na małym ogniu mieszając aż cukier się rozpuści. Gotować jeszcze przez kilka - kilkanaśnie minut aż powstanie gęsty syrop w kolorze jasnego brązu i o przyjemnym zapachu karmelu. Należy uważać, aby karmel nie ściemniał i nie przypalił się, wówczas nie będzie nadawał się do użycia. Karmel ostudzić a następnie połączyć z masą miodową.
- Masło utrzeć mikserem z cukrem na puszysty krem. Dodawać stopniowo żółtka cały czas miksując. Do ostudzonej masy z miodem i przyprawami dodać sodę. Mąkę pszenną i żytnią przesiać do jednej miski. Z białek ubić sztywną pianę.
- Do utartej masy z masła i żółtek dodawać na przemian mąkę i masę z miodem, miksując na średnich obrotach miksera (masa będzie gęsta). Na koniec połączyć delikatnie (na małych obrotach miksera) z ubitą pianą z białek. Przełożyć do formy.
- Ciasto wstawić do nagrzanego piekarnika i piec przez około 45 minut. Gdyby wierzch piernika zanadto się rumienił, należy przykryć go kawałkiem folii aluminiowej. Po upieczeniu piernik będzie twardy. Po dokładnym ostudzeniu zawinąć w lnianą ściereczkę i odłożyć na 1 - 2 dni, następnie włożyć do szczelnego pojemnika lub do worka foliowego i odłożyć do czasu przełożenia, np. 2 - 4 tygodnie. Piernik przełożyć na kilka dni przed podaniem.
Przełożenie
- Warstwa z suszonymi morelami i skórką pomarańczową: Suszone morele pokroić na kawałki, wymieszać ze skórką pomarańczową. Dodać likier pomarańczowy wymieszany z cukrem. Odstawić na około 30 - 60 minut, od czasu do czasu zamieszać. Zmiksować, niekoniecznie na jednolitą masę.
- Warstwa z suszonymi śliwkami i rodzynkami: Suszone śliwki pokroić na kawałki, wymieszać z rodzynkami. Dodać Brandy wymieszane z cukrem. Odstawić na około 30 - 60 minut, od czasu do czasu wymieszać. Zmiksować, niekoniecznie na jednolitą masę.
- Warstwa z orzechami i migdałami: Migdały i orzechy zmielić w młynku, wymieszać z likierem migdałowym Amaretto i cukrem. W razie potrzeby dodać więcej likieru.
- Piernik przekroić w poprzek na 4 równe części. Przełożyć masami. Cały piernik wysmarować powidłami. Połamaną na kosteczki czekoladę roztopić razem z drobno pokrojonym masłem. Rozsmarować na warstwie powideł. Piernik włożyć do pojemnika na ciasto, zamknąć i odstawić na kilka dni, aby zmiękł.