Ramen
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(37 głosów)
Japońska zupa z makaronem ramen, przygotowana od podstaw, na wywarze mięsnym, z dodatkiem sosu sojowego. Rodzajów ramenu jest bardzo wiele, w tej wersji głównym dodatkiem oprócz makaronu jest wolno gotowana wieprzowina, a także jajko.
Część składników do zupy macie już pewnie w domu, ale niektóre prawdopodobnie trzeba będzie zamówić ze sklepu internetowego lub kupić w sklepie z żywnością orientalną. Z pewnością jednak możecie ugotować w domu swoją zupę ramen, nie gorszą niż w restauracji ;-) Więcej szczegółów na stronie z przepisem.
Jeszcze tylko krótko o odmianach ramenu: tonkotsu przygotowany jest na bazie bogatego wywaru z mięsa wieprzowego, shoyu to lekki bulion z sosem sojowym, miso - na bazie pasty z fermentowanej soi, shio - czysty bulion drobiowy.
Przy okazji polecam Wam moje inne przepisy na orientalne domowe zupy.
0
37
4.59
kwestiasmaku Ramen
Ramen Shoyu z wieprzowiną. Japońska zupa z makaronem ramen i dodatkami.
Składniki
6 porcji
Bulion
- 1 kg kości wieprzowych
- 1 kg kości drobiowych (np. korpus kurczaka, indyka)
- 4 cebulki szalotki
- 10 cm korzenia imbiru
- pół główki czosnku
- 2 marchewki
- wodorosty/algi konbu - płat o wymiarach ok. 7 x 20 cm
- ok. 80 - 100 ml japońskiego sosu sojowego (shoyu)
- 80 ml sake (wino ryżowe)
Dodatki
- wolno gotowana wieprzowina
- 30 g suszonych grzybów shitake
- 500 g świeżego makaronu ramen lub 220 g suszonego
- dymka lub szczypiorek
- 6 jajek
- przyprawa shichimi togarashi
- prasowane glony (sushi nori)
Opcjonalnie
- kiełki fasoli
- 200 g bok choy (pak choy)
- sezamowy olej chili
Przygotowanie
Bulion
- Do dużego garnka włożyć kości wieprzowe i drobiowe. Całkowicie zalać je zimną wodą. Doprowadzić do wrzenia na dużym ogniu, następnie odcedzić, przepłukać zimną wodą i ponownie włożyć je do pustego garnka.
- Cebulki obrać z zewnętrznych łusek, umyć. Cebulki i czosnek rozgnieść dla uwolnienia soku, dodać do garnka z mięsem. Dodać pokrojony na plastry imbir oraz obraną i pokrojoną na kilka części marchewkę. Dodać zgrubnie opłukany glon konbu i zalać całość zimną wodą (około 2 litry, do przykrycia składników).
- Zagotować na dużym ogniu, wyjąć konbu (nie będzie potrzebne), usunąć z wierzchu szumowinę jeśli się pojawi. Ustawić garnek na minimalnym palniku, zmniejszyć ogień do minimum. Gotować pod uchyloną pokrywą przez około 6 godzin.
- Po przestudzeniu wyjąć kości i przecedzić bulion przez sito. Ostudzić i odstawić do lodówki.
Dodatki
- Dzień wcześniej namoczyć grzyby shitake: zalać ciepłą wodą i odstawić do namoczenia. Namoczone grzyby shitake pokroić i podsmażyć na oleju aż będą miękkie. Ugotować jajka (5 min. od zagotowania wody). Przygotować mięso wieprzowe (przepis).
Przygotowanie ramen
- Bulion przelać do garnka (wcześniej można zebrać część lub cały tłuszcz z wierzchu zimnej zupy). Dodać sos sojowy (na razie połowę ilości) oraz sake, zagotować, spróbować i w razie potrzeby dodawać stopniowo więcej sosu sojowego.
- Do misek włożyć ugotowany makaron, wlać bulion, ułożyć grzyby shitake, plaster mięsa z pieczeni, przepołowione ugotowane jajko, kawałek prasowanych glonów, posypać dymką lub szczypiorkiem i doprawić przyprawą shichimi togarashi.
- Można też dodać pak choi (pokrojony wzdłuż na szerokie paski i blanszowany), kiełki fasoli i skropić olejem sezamowym chili. Im więcej składników, tym lepiej ;) Ramen to zupa z dużą ilością makaronu i dodatków w porównaniu z samym bulionem.
- Ramen