Pierożki z kurkami i ricottą
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(3 głosów)
Jedne z najlepszych pierożków jakie ostatnio przygotowałam. Z ciasta pierogowego, jakie robi moja mama (tylko mąka i woda, bez soli). Ich wyjątkowy smak to głównie zasługa sposobu przygotowania grzybów. Kurek nie smażyłam na patelni z cebulką i czosnkiem, jak to zwykle bywa w podobnych przepisach, tylko pokroiłam w drobną kosteczkę, i surowe wymieszałam z ricottą oraz resztą składników. Farsz doprawiłam gałką muszkatołową i świeżą szałwią. I był po prostu przesmaczny.
Pierożki podawałam na różne sposoby, np. z masłem szałwiowym, z sosem śmietankowo - maślanym, oraz wersja widoczna na zdjęciu - kiełki słonecznika, zrumienione orzeszki pinii, oliwa z oliwek i Parmezan.
To jest naprawdę bardzo dobry przepis na grzybowe pierożki. Farsz można zrobić z dowolnych grzybów, np. z prawdziwków i pieczarek lub z grzybów mieszanych. Można lepić dowolny kształt pierogów. Po ugotowaniu i ostudzeniu można je odsmażać, odgrzewać w wodzie, a to co pozostanie - zamrażać.
0
3
4.67
admin Pierożki z kurkami i ricottą
Podawane z kiełkami słonecznika, oliwą z oliwek i orzeszkami pinii. Mogą mieć inny kształt, nie tylko “kokardek”. Zamiast kurek można dać dowolne grzyby, np. inne grzyby leśne lub pieczarki (ewentualnie grzyby mieszane).
Składniki
6 porcji
Ciasto
- 3 szklanki mąki pszennej + do podsypania
- około 1 szklanki zimnej wody (lub tyle ile zabierze mąka)
Farsz
- 350 g kurek
- 1/2 małej cebulki
- 150 g sera ricotta
- 2 czubate łyżki tartego Parmezanu
- 1/2 jajka
- 2 łyżki posiekanej świeżej szałwii
- 2 łyżki posiekanej natki pietruszki
- szczypta tartej gałki muszkatołowej
- sól morska (niekoniecznie) i świeżo zmielony czarny pieprz
Przygotowanie
Ciasto
- Mąkę przesiać na stolnicę i zrobić w niej wgłębienie. Stopniowo wlewać w nie wodę, zagarniając mąkę do środka. Połączyć składniki ciasta i uformować kulę, wyrabiać aż będzie miękkie i elastyczne, przez około 5 - 10 minut. Przykryć ściereczką i zostawić na około 15 minut, aby ciasto odpoczęło.
Farsz
- Kurki oczyścić i opłukać, dokładnie osuszyć i drobno posiekać (nie smażyć!). Dodać cebulkę startą na tarce o małych oczkach. Farsz wymieszać z resztą składników, doprawić gałką muszkatołową, świeżo zmielonym czarnym pieprzem i ewentualnie solą morską.
Pierożki
- Ciasto podzielić na 4 części i kolejno rozwałkowywać na placki. Każdy placek pokroić na prostokąty o wymiarach około 6,5 x 5 cm. Na środek nakładać po łyżeczce nadzienia, zlepić ciasto wzdłuż dłuższego boku, z nadzieniem znajdującym się pośrodku.
- Następnie zlepić przeciwległe, krótsze boki, dociskając ciasto do stolnicy, aż po sam farsz. Zawinąć końce ciasta (podobnie jak zwija się papierek cukierka), formując pierożki w kształt “kokardki.
- Pierożki gotować partiami, we wrzącej i osolonej wodzie. Gotować przez około 1 minutę od czasu wypłynięcia pierożków na powierzchnię wody.
Propozycja podania
kiełki słonecznika, oliwa, orzeszki pinii, świeżo zmielony pieprz, Parmezan