Marmolada pomarańczowa

Wpis na blogu
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
Średnia: 4.6 (10 głosów)
4.6
Domowa marmolada z pomarańczy z dodatkiem cytryn i grejpfruta. Z podanego przepisu wychodzi jej dość sporo i na długo wystarcza bo jest bardzo intensywna. Możemy ją wykorzystać np. do mazurka pomarańczowego czy sernika królewskiego. Lub zrobić miły prezent na święta dla rodziny czy znajomych. Wówczas przydadzą się małe słoiczki ozdobione serwetką i gumką. Sprawdzi się na "śniadanie francuskie" z croissantem i filiżanką dobrej kawy :-) Do przygotowania marmolady wykorzystujemy całe owoce, pokrojony na kawałki miąższ oraz cieniutko pokrojoną na paseczki skórkę. Pestki zawierają dużo pektyn więc służą za naturalny zagęszczacz. Zawijamy je w gazę i gotujemy razem z owocami. Możemy zbierać pestki z innych owoców i dodać je w celu lepszego zagęszczenia. Dżem zagęszcza się również poprzez dłuższe gotowanie, ale wówczas staje się on coraz bardziej słodki, mniej "rześki". Po ugotowaniu dżem jest dość płynny, ale po ostudzeniu, po odstaniu przez noc - dodatkowo gęstnieje. Jeśli dżem pod odstaniu ma dla nas za rzadką konsystencję, możemy go trochę pogotować. Gotowy dżem możemy trzymać w lodówce, wówczas nie trzeba sterylizować słoików. W przepisie znajdziecie dokładny opis jak postępować w przypadku dłuższego przechowywania dżemu w spiżarce. Często do świątecznych wypieków używacie też smażonej (kandyzowanej) skórki pomarańczowej. Jak zrobić taką domową skórkę, możecie przeczytać w przepisie klikając na obrazek poniżej. Zapraszam także do działu z pomarańczami po więcej przepisów na dania i desery z pomarańczy. 177
10 4.6

Marmolada pomarańczowa

Składniki

na kilka słoiczków:
  • 1,5 kg pomarańczy
  • 1/2 kg cytryn
  • 1 grejpfrut
  • 1,5 kg cukru
  • 2,5 litra wody

Potrzebny będzie: kawałeczek gazy do zawinięcia pestek z cytryny

Przygotowanie

  • Owoce wyszorować gąbką, pokroić na 4 ćwiartki, ostrym nożykiem obierać ze skórki zaczynając od góry ku dołowi (obierać zewnętrzną, pomarańczową część, bez białej części). Przygotować bardzo duży garnek najlepiej z grubym dnem. Miąższ wycisnąć bezpośrednio nad garnkiem tak aby zbierać wyciekający sok, kroić na kawałki i wrzucać do środka. Pestki (będą głównie z cytryn) odkładać na bok. Skórki (oprócz skórki grejpfruta) pokroić nożem na cienkie paseczki, włożyć do garnka razem z miąższem.
  • Pestki dokładnie zawinąć w gazę i włożyć do środka garnka (możemy dodać pestki nazbierane z innych cytryn). Wszystko zagotować. Gotować bez przykrycia przez pół godziny na większym ogniu, w międzyczasie 2 - 3 razy przemieszać, pod koniec uważać aby dżem nie przywierał do dna.
  • Następnie wlać wodę, wsypać cukier i zagotować na dużym ogniu. Gotować bez przykrycia przez około 2 godziny na dość dużym ogniu (dżem ma bulgotać) od czasu do czasu zamieszać, ale niezbyt często. Pod koniec gotowania na powierzchni będzie tworzyła się piana, którą można zbierać łyżką (dzięki temu marmolada będzie bardziej klarowna). Po ugotowaniu zostawić marmoladę w temperaturze pokojowej na całą noc.
  • Wyjąć pestki z marmolady i całość zagotować (jeśli po nocy okazało się, że marmolada jest bardzo rzadka, można ją trochę dłużej pogotować). Nakładać do sterylnych słoików i od razu zamykać na gorąco. Odstawić do spiżarki lub piwnicy.

Wskazówki

* Jak sterylizować słoiki: np. w zmywarce: umyć i osuszyć razem z pokrywkami, czyli włączyć standardowy przebieg. Lub umyć płynem do mycia naczyń pod bieżącą wodą, dokładnie opłukać, ustawić na blaszce do pieczenia wyłożonej ściereczką kuchenną, do góry dnem, wstawić do piekarnika nagrzanego do 100 stopni C i podgrzewać przez około pół godziny, do czasu aż będą suche. Od razu napełniać gorącą marmoladą i zamykać pokrywkami.

  • Marmolada pomarańczowa. Dżem pomarańczowy.

Ten przepis w Waszym wykonaniuDodaj swoje zdjęcie