Torcik Dacquoise migdałowo-czekoladowy
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(7 głosów)
Chrupiące warstwy bezy z dodatkiem zrumienionych mielonych migdałów, przekładane słodkim czekoladowym kremem. Nie dodajemy tutaj mąki. Czekoladowy krem jest bardzo słodki a cały deser ma lekki kawowy posmak. Poszczególne krążki bezy można piec jednocześnie. Można je nawet przygotować wcześniej.
Dacquoise (czyt. "dakłaz") to rodzaj bezy z dodatkiem mielonych migdałów, orzechów włoskich czy laskowych. Dodatek orzechów różni ją od klasycznej bezy, której skład stanowią jedynie ubite białka i cukier (a także odrobina octu winnego dla utwardzenia piany). Klasyczną bezę (taką np. jak w deserze Pavlova) piecze się dłużej i w niższej temperaturze, ma ona być wysoka. Prawdziwy Dacquoise piecze się krócej i w wyższej temperaturze, ma być cienki.
Jest chrupiący, a dodatek migdałów czyni go lekko ciągnącym, jak przy makaronikach migdałowych. Cienkie warstwy bezy Dacquoise przekłada się różnymi masami i kremami.
0
7
5
admin Torcik Dacquoise migdałowo-czekoladowy
Składniki
Blaty bezowo-migdałowe
- 250 g (1 i 2/3 szklanki) migdałów bez skórek, całych lub pokrojonych w słupki (do zmielenia na proszek) + 50 g do dekoracji (opcjonalnie)
- 1 łyżka sypkiej kawy rozpuszczalnej (np. espresso)
- 7 białek ze średnich lub małych jaj
- 250 g drobnego cukru
oraz
- 2 - 3 łyżki mąki
- 2 łyżki roztopionego masła do przygotowania blach
Krem czekoladowy
- 250 g cukru
- 7 żółtek ze średnich lub małych jaj
- 1 łyżka świeżo zaparzonej mocnej kawy
- 250 g niesolonego miękkiego masła, o temperaturze pokojowej
- 200 g czekolady gorzkiej lub deserowej, roztopionej i ostudzonej
Przygotowanie
- Blaty bezowo-migdałowe: Piekarnik nagrzać do 180 stopni. Przygotować 2 duże blachy do pieczenia. Każdą wyłożyć arkuszem papieru do pieczenia. Na każdym arkuszu naszkicować po 2 okręgi o średnicy 20 cm, posmarować je masłem i oprószyć mąką przez sitko.
- Migdały równomiernie zrumienić na suchej patelni, często mieszając (lub w piekarniku na blasze, przez 8 - 10 minut). Po ostudzeniu zmielić na proszek w młynku do kawy lub w melakserze, wymieszać z sypką kawą.
- Mikserem ubić białka na pianę, następnie dodawać stopniowo po 2 łyżki cukru, ciągle ubijając. Miksować jeszcze przez 3 minuty aż piana będzie bardzo sztywna i błyszcząca. Wymieszać łyżką ze zmielonymi migdałami i kawą.
- Masę wyłożyć na 4 naszkicowane krążki. Piec (można równocześnie obie blaszki) przez 25 - 27 minut, aż bezy będą chrupiące i tylko lekko zrumienione (krążki będą cienkie). Ostudzić i odkleić papier.
- Krem czekoladowy: W rondelku na małym ogniu zagotować niepełne 250 ml wodywraz z cukrem, mieszając aż cukier całkowicie się rozpuści. Zwiększyć ogień i doprowadzić do wrzenia. Syrop gotować jeszcze przez 15 minut.
- Mikserem ubijać żółtka przez 3 minuty, powoli i malutkim strumieniem wlewać gorący syrop, cały czas ubijając. Miksować na dużych obrotach jeszcze przez 5 minut, aż masa będzie gęsta i kremowa. Wlać kawę a następnie dodawać po kawałeczku bardzo miękkie masło, wciąż ubijając. Dodać roztopioną i ostudzoną czekoladę i zmiksować razem na jednolitą masę. Ostudzić i odstawić do zastygnięcia (szybciej będzie w lodówce), na około 3 - 4 godziny, aż masa zgęstnieje i osiągnie konsystencję umożliwiającą rozsmarowanie.
- Krążki bezy przekładać masą, pozostawiając część masy na wierzch i boki. Udekorować (opcjonalnie) słupkami migdałów. Wstawić do lodówki na 4 godziny, a najlepiej na całą noc, do całkowitego zastygnięcia masy.
Wskazówki
- Można zmniejszyć ilość wody w kremie czekoladowym do 250 ml, aby masa szybciej zgęstniała.
- Pamiętaj, aby masło wyjąć z lodówki na odpowiednio długi czas przed przygotowaniem masy.
- Zamiast mielonych migdałów możesz użyć mielonych orzechów włoskich lub laskowych.
Przypisy
Przepis: Almond Dacquoise with chocolate buttercream, Crave, a passion fo chocolate.