Bułeczki hamburgerowe z sezamem
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(14 głosów)
Dzisiejszy wpis to kilka dobrych przepisów zamkniętych w jednym pysznym hamburgerze. Każdy z tych przepisów może funkcjonować oddzielnie i może być wykorzystany do zupełnie innych kompozycji.
Po pierwsze same burgery - miękkie, soczyste i bardzo smaczne. Ich soczystość i smak to zasługa dodatku duszonych porów, które mielę razem z mięsem. Mój sposób smażenia burgerów (obtoczonych wcześniej w oliwie) również zapobiega wysuszaniu mięsa. Warto pamiętać, że burgerów nie należy zbyt długo smażyć, po zdjęciu z patelni jeszcze "dochodzą".
Kolejne ciekawe przepisy to dodatki/sosy do burgerów. Pierwszy z nich to pomidorowy sos BBQ z dodatkiem ostrej papryki i czereśni (!) Łatwy do przygotowania i przepyszny. Można go zrobić w większej ilości i zawekować. Można używać do innych mięs z grilla. Drugi sos (chutney) robię z ananasa i nasion kolendry. Równie pyszny i chyba mój faworyt wśród sosów do burgerów.
Jeśli chcecie mieć pyszne, lekkie domowe hamburgery, pamiętajcie też o dobrym pieczywie. Najlepsze są domowej produkcji bułeczki hamburgerowe z sezamem. Dzisiejsze przygotowałam z maślanego ciasta drożdżowego brioche. Ciasto można zagnieść wieczorem a piec bułeczki następnego dnia. Można też piec je od razu po wyrośnięciu ciasta. Z podanych składników otrzymamy około 24 małych bułeczek, z czego część możemy zamrozić. Możemy zrobić z połowy porcji.
Polecam taki zestaw na co dzień a także na nieformalne przyjęcie dla znajomych czy wakacyjne grillowanie.
163
14
4.93
admin Bułeczki hamburgerowe z sezamem
Domowe bułeczki na hamburgery.
Składniki
ok. 27 sztuk
- 500 ml ciepłego mleka
- 50 g świeżych drożdży
- 700 g mąki pszennej, np. tortowej
- 2 łyżki cukru
- 1,5 łyżeczki soli
- 6 żółtek (w temperaturze pokojowej)
- 200 g masła, bardzo miękkiego
- sezam do posypania
- żółtko + 1 łyżka mleka do posmarowania
Przygotowanie
- Połowę ciepłego mleka wlać do miseczki lub kubka, dodać pokruszone drożdże, 1 łyżeczkę cukru i 1 łyżkę mąki. Dokładnie wymieszać i odstawić na około 10 - 15 minut do czasu aż na powierzchni powstanie piana.
- W międzyczasie przesiać mąkę do dużej miski, dodać resztę cukru, sól. Wlać rozczyn z drożdży, dodać żółtka i resztę mleka. Wyrabiać mieszadłem miksera przez 3 - 5 minut, następnie dodać miękkie masło cały czas zagniatając ciasto. Wyrabiać przez około 10 - 15 minut, ręcznie lub mikserem. Ciasto ma być gładkie i elastyczne. Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 1 godzinę.
- Następnie wyłożyć ciasto na stolnicę i chwilę je powygniatać. Teraz można schować je do lodówki i przechować (w misce pod przykryciem) przez około 24 godziny lub też od razu upiec bułeczki.
- Ciasto podzielić na około 27 części (około 50 g ciasta na 1 bułeczkę) i uformować kulki. Ułożyć je na 2 blaszkach wyłożonych papierem do pieczenia i odstawić do wyrośnięcia na około 1 godzinę (jeśli ciasto chłodziło się w lodówce można dodać jeszcze 1/2 godziny).
- Przed pieczeniem wierzch bułeczek delikatnie posmarować żółtkiem roztrzepanym z mlekiem i posypać sezamem. Piekarnik nagrzać do 180 stopni. Bułeczki piec przez około 22 minut do czasu aż lekko się zrumienią. Najpierw upiec bułeczki z jednej później z drugiej blaszki. Ostudzić. Podawać z burgerami i dodatkami.
Wskazówki
- Ciasto można wyrobić w maszynie do chleba. Najpierw wsypujemy suche, później mokre składniki, masło dajemy na początku.
- Gotowe bułeczki można zamrozić po ostudzeniu.
- Przed podaniem bułeczki najlepiej podgrzewać aby były idealnie miękkie.
- Ciasto na bułeczki możemy przygotować dzień przed pieczeniem i przechować je w lodówce. Można oczywiście piec od razu tego samego dnia po wyrobieniu ciasta.
- Jeśli mamy trudność w wyrobieniu ciasta dłońmi i nie mamy odpowiedniej maszyny, możemy dodać do niego mniej (o 200 g) mąki. Ciasto będzie bardziej rzadkie i łatwiejsze do wyrobienia zwykłym mikserem. Na koniec dodajemy odłożoną mąkę. Możemy też dodać do ciasta roztopione a nie miękkie masło, wówczas ciasto będzie rzadsze, ale być może trzeba je będzie schładzać przez noc w lodówce aby zgęstniało i dało się z niego uformować kulki.