Domowe mleko migdałowe
Domowe mleko migdałowe
oraz domowe masło migdałowe
Nie trzeba kupować drogiego mleka migdałowego! Korzystając z poniższego przepisu, możemy zrobić własne, domowe mleko roślinne - migdałowe. Do tego celu wykorzystujemy całe migdały.
Kilka słów o wartościach odżywczych migdałów: migdały to jedne z najzdrowszych orzechów. Są bogatym źródłem białka i wapnia (lepszym niż mleko krowie), witamin i minerałów: miedź, magnez, cynk, ryboflawina, kwas foliowy, witamina B i E. Polecane szczególnie dla dziec i nie tylko z nietolerancjami i alergiami.
Mleko migdałowe nie jest tak kaloryczne jak się wydaje. Zmniejsza apetyt, nie zawiera tłuszczów nasyconych, za to ma zdrowe tłuszcze, błonnik, kwasy tłuszczowe omega. Jest często zalecane w zdrowej oraz odchudzającej diecie. Można kupić gotowe (w sklepach eko, na działach ze zdrową żywnością w dużych sklepach, przez internet) lub przygotować własne z poniższego przepisu.
Składniki
- 2 szklanki surowych nieobranych migdałów
- 2 szklanki surowych nieobranych migdałów
Przygotowanie
- Migdały moczyć w dużej ilości zimnej wody przez noc lub ok. 12 godzin. Dzięki moczeniu migdałów w wodzie skórka mięknie i staje się znacznie łatwiej trawiona przez organizm.
- Namoczone migdały odcedzić, umieścić w blenderze lub melakserze, dodać zimną wodę w ilości 4 szklanek i dokładnie zmiksować. Przecedzić przez sitko wyłożone gazą, zawinąć gazę i dokładnie odcisnąć. Otrzymane mleko można trzymać w lodówce maksymalnie przez 3 dni. W razie potrzeby rozcieńczyć wodą.
- Migdały uprażyć na dużej suchej patelni, co chwilę mieszając, mają lekko się zrumienić. Wsypać do mini melaksera lub rozdrabniacza lub do dużego melaksera i miksować co jakiś czas zbierając migdały z brzegów pojemnika, w sumie przez minimum 10 minut.
- Dopiero po tym czasie z sypkiej konsystencji migdały zaczną mięknąć, wypuszczać olej i nabierać kremowej konsystencji umożliwiającej rozsmarowanie otrzymanego masła np. na pieczywie.
- Domowe mleko migdałowe