Pierogi wiejskie z kaszą gryczaną i twarogiem
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
(20 głosów)
Przez niektórych nazywane pierogami lubelskimi, ja od zawsze znam je z domu rodzinnego jako pierogi wiejskie. Dobrze pamiętam zapach uprażonej w prodiżu kaszy gryczanej... Można powiedzieć, że na tych pierogach wyrosłam. Są tak delikatne, że mogę zjeść ich naprawdę dużo...
Dziś kaszę gryczaną do farszu wygodnie gotuję w torebkach. Wystarczy zmieszać ją z twarogiem i ewentualnie posiekaną miętą. Nadzienie gotowe. Jeszcze klasyczne, podstawowe ciasto na pierogi i mamy pyszny obiad na stole! Dzieci będą zachwycone...
0
20
4
admin Pierogi wiejskie z kaszą gryczaną i twarogiem
Z wody lub odsmażane na patelni. Koniecznie z gęstą śmietaną i świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Prostota i klasyka w polskiej kuchni w najlepszym wydaniu.
Składniki
Ciasto pierogowe
- 2 szklanki mąki
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżeczka masła lub oleju
- 1 jajko (roztrzepane)
- około 1 szklanki ciepłej wody
Farsz
- 1 torebka kaszy gryczanej ugotowanej w mleku lub wodzie
- 1/2 kg sera białego
- 1 jajko
- 1 łyżka posiekanej mięty (opcjonalnie)
- sól
Przygotowanie
- Mąkę przesiać na stolnicę, zrobić w niej wgłębienie, dodać sól, masło lub olej oraz jajko. Stopniowo dodając ciepłą wodę wyrabiać miękkie i elastyczne ciasto (przez około 10 minut). Przykryć ściereczką. Przygotować farsz.
- Ugotowaną kaszę wymieszać z białym serem, jajkiem oraz miętą jeśli jest używana. Doprawić solą.
- Ciasto rozwałkować, kieliszkiem lub szklanką wycinać kółka, nakładać farsz i zlepiać brzegi w pierogi. Wrzucać partiami na osoloną, wrzącą wodę i gotować do miękkości, przez około 3 minuty. Można sprawdzić czy ciasto jest już miękkie, odławiając jednego pieroga na łyżkę cedzakową i dotykając palcem.
- Pierogi zaraz podawać ze śmietaną, posypać solą i pieprzem do smaku. Pierożki można też odsmażać na rozgrzanej patelni z tłuszczem.